Orta Anadolu'da Geç Neolitik, Erken ve Orta Kalkolitik dönemlerde bezemeli çanak çömlekler
Decorated pottery from the Late Neolithic, Early and Middle Chalcolithic periods in central Anatolia
  1. Tez No: 951873
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ VOLKAN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Orta Anadolu Coğrafyası arkeolojik araştırmalar kapsamında Konya Ovası, Kapadokya Bölgesi ve Kuzey Orta Anadolu olarak üç alt bölgede değerlendirilmektedir. Bölgenin en eski yerleşimleri Konya Ovasında; Doğu Çatalhöyük, Batı Çatalhöyük, Canhasan 1, Kapadokya Bölgesi'nde; Köşkhöyük, Tepecik Çiftlik, Gelveri, Güvercinkayası, Kuzey Orta Anadolu'da ise Büyükkaya, Büyük Güllücek, Alişar ve Alacahöyük'ten bilmekteyiz. Stratigrafik verilerle desteklenmiş, kazısı yapılmış iyi bilinen yerleşimler olmasına rağmen bölgede Geç Neolitik- Erken ve Orta Kalkolitik geçişi çok net değildir. Çanak çömlekler üzerinden, yani materyal kültür üzerinden gelişimini izleyebildiğimiz bu kronolojik şemaya bölgede yapılan her kazı ve araştırma birbirini destekler nitelikte veriler sunmaktadır. 1940'larda hafriyat şeklinde yapılan Kuzey Orta Anadolu'daki kazılar radyokarbon eksikliği nedeniyle U. Schoop (2005) tarafından göreceli tarihlendirilmişlerdir. Yüzey araştırmalarından ele geçen çömlek parçaları, kazısı yapılmış radyokarbon tarihlendirmeyle stratigrafisi sağlamlaştırılmış yerleşimlerle göreceli tarihlendirme yapabilmekteyiz. Tez kapsamında bu bölgelere ait güncel yüzey araştırmalarından edinilen bulgular irdelenmiştir. Burada yapılan güncel yüzey araştırmalarından elde edilen bulgular Niğde, Nevşehir, Aksaray Yozgat ve Çorum illerinde gerçekleştirilen araştırmalardır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of archaeological research in the Central Anatolian Geography, the region is evaluated in three sub-regions: Konya Plain, Cappadocia Region, and North Central Anatolia. The oldest settlements of the region are known in the Konya Plain as Doğu Çatalhöyük, Batı Çatalhöyük, Canhasan 1, in the Cappadocia Region as Köşkhöyük, Tepecik Çiftlik, Gelveri, Güvercinkayası, and in North Central Anatolia as Büyükkaya, Büyük Güllücek, Alişar, and Alacahöyük. Despite being well-known settlements with stratigraphic data and excavations, the transition between Late Neolithic, Early, and Middle Chalcolithic is not very clear in the region. In this chronological scheme, which we can trace its development through pottery, that is, through material culture, each excavation and research conducted in the region presents data that supports each other. The excavations in North Central Anatolia, carried out in the 1940s as earthworks, were relatively dated by U. Schoop (2005) due to the lack of radiocarbon dating. We can also relatively date the pottery fragments obtained from surface surveys with the settlements that have been strengthened stratigraphically with radiocarbon dating from excavations. Within the scope of the thesis, the current surface survey findings belonging to these regions are examined. The current surface survey findings presented here are the research conducted in the provinces of Niğde, Nevşehir, Aksaray, Yozgat, and Çorum.