Minderin liderleri: Güreşçilerin kişilik tipleri ile psikolojik performans düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Leaders of the mat: Examining the relationship between wrestlers personality types and psychological performance levels
  1. Tez No: 951890
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇİYDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Güreşçilerin kişilik tipleri ile psikolojik performansları arasındaki ilişki ve bu özelliklerin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya, 18-35 yaş arasında farklı deneyim seviyelerine sahip 306 erkek ve 58 kadın olmak üzere toplam 364 güreşçi katılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Performans Ölçeği ve A-Tipi Kişilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. SPSS 24.0 programıyla analiz edilen verilerde, Bağımsız Örneklem T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aims to examine the relationship between wrestlers personality types and their psychological performance and to analyze these characteristics in terms of various variables. Method: The research included a total of 364 wrestlers, comprising 306 men and 58 women aged between 18 and 35 with varying levels of experience. Data were collected using a Personal Information Form, the Psychological Performance Scale, and the Type A Personality Scale. The data were analyzed using SPSS 24.0 software. Independent Samples T-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied, and Post-Hoc tests were conducted to determine the source of significant differences.