Down sendromlu ve tipik gelişim gösteren çocukların motor gelişim, denge ve koşma parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the motor development, balance and runing parameters of children with Down Syndrome and with typical development
- Tez No: 951889
- Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı; Down Sendromlu (DS) ve tipik gelişim gösteren çocukların motor gelişim, denge ve koşma parametrelerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 3 ve 7 yaşları arasındaki 36 DS'li çocuk (DS grubu) ve 36 tipik gelişim gösteren çocuk (kontrol grubu) iki grup olarak değerlendirildi. Dahil edilen tüm çocuklar motor fonksiyon için Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü; denge fonksiyonları için Pediatrik Denge Ölçeği ve Zamanlı Kalk Yürü Testi ile değerlendirildi. Koşmanın zaman-mesafe karakteristikleri ve koşu sırasında plantar taban basınç dağılımları için, GAITRite elektronik yürüme platformu kullanılarak değerlendirildi. Aynı zamanda, koşma sırasında Rectus Femoris, Tibialis Anterior ve Medial Gastroknemius kas aktivasyonları yüzeyel elektromiyografi (EMG) cihazı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the motor development, balance parameters and running characteristics in children with Down Syndrome (DS) and typically developing children using objective assessment systems. The study included 36 children with DS (DS group) and 36 typically developing children (control group) aged between 3 and 7 years, evaluated as two separate groups. All participants underwent assessments of motor function using the Gross Motor Function Measure, balance function using the Paediatric Balance Scale, and the Timed Up and Go test. Running spatiotemporal characteristics and plantar pressure distribution were assessed using the GAITRite® electronic walkway system. Additionally, the activation of the Rectus Femoris, Tibialis Anterior, and Medial Gastrocnemius muscles during running was evaluated using a surface electromyography device.