Kahramanmaraş, Şahinkayası köyündeki mermer atıklarından granat kazanımlarının araştırılması
Investigation of garnet recovery from marble waste in Şahinkayası village, Kahramanmaraş
  1. Tez No: 951908
  2. Yazar: İSMAİL CANER KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK ATAKAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez kapsamında, Kahramanmaraş'ın Şahinkayası köyünde bulunan üç farklı bölgeden gelen mermer atıklarındaki granat numunelerinin zenginleştirme olanakları ve mineralojik özellikleri detaylı bir biçimde araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, bu atıklardan granat mineralini kazanmak ve farklı analiz yöntemlerinin sonuçlarını karşılaştırmaktır. Farklı tane boyu fraksiyonların üzerinde sallantılı masa ve 0,9 Tesla gücünde Permroll tipi kuru manyetik ayırıcı kullanılrak zenginleştirme deneyleri yürütülmüştür. Özellikle numunelerin -300+106 µm boyutlu fraksiyonunda, manyetik gücü 0,5 Tesla, 0,4 Tesla ve 0,35 Tesla olarak kademeli olarak düşürülen kuru mıknatıslar ile daha detaylı kuru manyetik ayırma çalışması yapılmıştır. Zenginleştirme işlemlerinin sonucu elde edilen besleme, konsantre ve atık numunelerinin tenör tayinleri ve mineralojik bileşimleri kantitatif XRD, SEM-EDS ve optik mikroskopta nokta sayım yöntemleriyle incelenmiştir. Yapılan zenginleştirme çalışmaları, özellikle -300+106 µm boyut fraksiyonunda her üç bölgeden de yüksek tenörlü granat konsantreleri elde etme potansiyelini göstermiştir. A Bölgesi'nde bu boyut fraksiyonu için sallantılı masa konsantresine uygulanan 0,35 Tesla kuru manyetik ayırma (KMS) ile mikroskop sayımlarına göre %95,23 tenör ve %15,40 genel verim elde edilmiştir. B Bölgesi'nde ise benzer bir işlemle (0,35 Tesla KMS), sayımla %91,70 tenör ve %18,94 genel verime ulaşılmıştır. C Bölgesi numunesinde de aynı fraksiyonda, sallantılı masa ile zenginleştirme ve ardından uygulanan 0,4 Tesla sonucunda, mikroskop sayımlarına göre %95,76 granat içeriğine %16,31 genel verimle başarılı bir şekilde ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, bölge ve uygulanan yönteme bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, incelenen atıklardan uygun proseslerle yüksek saflıkta granat kazanımının mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Kahramanmaraş Şahinkayası köyündeki mermer atıklarından granat kazanımı etkili olabilecek zenginleştirme yöntemlerini ve bu yöntemlerin performansını etkileyen temel mineralojik faktörleri detaylarıyla ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the enrichment possibilities and mineralogical characteristics of garnet samples in marble waste from three different regions, located in Şahinkayası village, Kahramanmaraş, were investigated in detail. The main purpose of the study is to recover garnet minerals from these wastes and to compare the results of different analysis methods. Enrichment experiments were carried out on different particle size fractions using a shaking table and a Permroll type dry magnetic separator with 0.9 Tesla power. Particularly for the -300+106 µm size fraction of the samples, a more detailed dry magnetic separation study was conducted using bar magnets with magnetic power gradually reduced to 0.5 Tesla, 0.4 Tesla, and 0.35 Tesla. The grade determinations and mineralogical compositions of the feed, concentrate, and tailing samples obtained from the enrichment processes were examined by quantitative XRD, SEM-EDS, and point counting methods under an optical microscope. The enrichment studies demonstrated the potential to obtain high-grade garnet concentrates from all three regions, particularly in the -300+106 µm size fraction. In Region A, for this size fraction, a grade of 95.23% and an overall recovery of 15.40% (based on microscope counts) were achieved by applying 0.35 Tesla dry magnetic separation (DMS) to the shaking table concentrate. In Region B, with a similar process (0.35 Tesla DMS), a grade of 91.70% (by count) and an overall recovery of 18.94% were attained. For the Region C sample in the same fraction, enrichment with a shaking table followed by 0.4 Tesla dry magnetic separation successfully yielded a garnet content of 95.76% with an overall recovery of 16.31% based on microscope counts. These results, while varying depending on the region and the applied method, indicate that it is possible to achieve high-purity garnet recovery from the investigated wastes through appropriate processes. This study details effective enrichment methods for garnet recovery from marble wastes in Şahinkayası village, Kahramanmaras, and reveals the key mineralogical factors affecting the performance of these methods.