Kahramanmaraş koşullarında biralık arpa çeşitlerinin verim ve verim unsurları ile malt özelliklerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 23206
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
49 5. ÖZET Bu çalışmada, Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden sağlanan çeşitler, Kahramanmaraş bölgesinde, Kahramanmaraş Ziraat Fakültesinin deneme alanı olarak kullandığı arazide, kışlık olarak yetiştirilmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur» Denemede incelenen özellikler; 1- Ceşiterin metrekaredeki çıkış sayısı 449 ile 567 arasında değişim göstermiştir» 2-Ceşitlerin metrekaredeki sap sayısı 597 ile 1167 arasında değişim göstermiştir» 3- Çeşitlerin metrekaredeki başak sayısı 529 ile 923 arasında değiştiği tespit edilmiştir» 4- Çeşitlerin bitki başına kardeş sayısı 1.14 ile 1.95 arasında değiştiği tespit edilmiştir. 5- Çeşitlerin tane veriminin 454.7 kg/da ile 700.3 kg/da arasında değişim gösterdiği tesbit edilmiştir. Tane verimi ile bin tane ağırlığı ve ekstrakt oranı arasında olumlu ve önemli, protein oranı ve hektolitre ağırlığı arasında olumsuz ve önemli bir ilişki bulunmuştur. 6- Çeşitler arasında bitki boyu yönünden önemli bir fark yoktur. 7- Çeşitler arasında başaklanma süresi bakımından önemli bir fark yoktur» S- Çeşitlerin başak başına tane sayısı 15 ile 27 adet arasında değişim göstermiştir. 9- Çeşitlerde oluşan başak tane verimi 0.68 gr ile 0.99 gr. arasında değişim göstermiştir» 10- Çeşitlerin hektolitre ağırlığı 65.9 kg» ile 71.9 kg» arasında değişim göstermiştir. Hektolitre ağırlığı ile verim arasında olumsuz ve önemli bir ilişki elde edilmiştir. 11- Çeşitler bin tane ağırlığı bakımından 41 gr ile 45 gr. arasında değişim göstermiştir. Bin tane ağırlığı ile verim50 arasında olumlu ve önemli bir ilişki saptanmıştır. 12-Çeşi t lerin çimlenme yüzdesi bakımından Y. 67 ile % 95 arasında değişim göstermiştir» 13- Çeşitlerin kavuz oranları 7. 8» 3 ile V. 12.2 arasında değişim göstermiştir» 14- Çeşitlerin protein oranı °A 8.8 ile "A 15.7 arasında değişim göstermiştir» Protein oranı ile verim arasında olumsuz ve önemli bir ilişki vardır» 15- Çeşitlerin nişasta ekstrakt oranları 7» 73» 2 ile % 80» 2 arasında değişim göstermiştir» Ekstrakt oranı ile verim arasında olumlu ve önemli bir ilişki bulunmuştur»
Özet (Çeviri)
51 6. SUMMARY In this study the cultivars which have supplied from the Ç.Ü. were grown as a wintery at the experiment field of agriculture faculty in Kahramanmaraş region. Research had made up in the randomised block design with 4 replication. The properties were observed in the experiment are such as 1) The number of plants of emergence in the m“2* changed from 449 to 567 in cultivars. 2) The number of stem m~a of the cultivars in the experiment changed from 597 to 1167. 3) The number of head m-22 of the cultivars in the experiment changed from 529 to 923. 4) The number of tillers per plants changed from 1.14 to 1.95. 5) Brain yield of the cultivars changed from 454.4 to 700.3 kg/da. There were significant and positive correlations between the grain yield and 1000 seed weight, extract ratio but there were significant and negative correlations between the grain yield and test weight, protein content. 6) The plant height of cultivars has not been varied. 7) The heading stage of cultivars has not been varied. 8) The number of grain per head of the cultivars changed from 15 to 27. 9) Grain yield of per head of the cultivars changed from 0.68 to 0. 99 gr. 10) Test weight of the cultivars changed from 65.8 kg to 71.9 kg. There were negative and significant correlations between the test weight and the grain yield. İİ) 1000 grain weight of the cultivars changed from 41 gr to 45 gr. There were positive and significant correlations between the 1000 grain weight and grain yield. 12) Germination percent of the cultivars changed from ”A 67 to 7. 95. 13) Husk ratio of the cultivars changed from °A 8.3 to“A 12.214) Protein contents of the cultivars changed from % 8» 8 to % 15» 7» There were negative and significant correlations between the protein ratio and grain yield» 15) Extract ratio of the cultivars changed from ”/. 73.2 to % 80=2» There were positive and significant correlations between the extract ratio and grain yield.