Özbekistan, Taşkent bölgesindeki kompleks bir altın cevherinin zenginleştirme olanaklarının incelenmesi
Investigation of the benefication potential of a complex gold ore in Tashkent region, Uzbekistan
- Tez No: 951909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK ATAKAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez kapsamında, Özbekistan'ın Taşkent bölgesinde bulunan üç jeolojik zondan elde edilen altın cevherlerinin mineralojik özellikleri ve zenginleştirme potansiyelleri araştırılmıştır. Yapılan incelemelerde, cevherlerin mineral yapısı ile altının hangi mineral fazlarla ilişkili olduğu; ateş tayini (fire assay), X-ışını difraksiyonu (XRD), Mineral Liberation Analysis (MLA) ve tanımlayıcı liç (diagnostic leaching) gibi analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Minerolojik analizler, cevherin büyük oranda kuvars, potasyum feldispat ve piritten oluştuğunu göstermiştir. XRD verilerine göre kuvars içeriği %45,4 ile %53,7 arasında ortoklaz içeriği ise %30,9 ile %39,6 arasında değişmektedir. Zenginleştirme çalışmaları kapsamında yer çekimi ile ayırma, flotasyon ve siyanürle liç (bottle roll) gibi işlemler yer alırken, bu yöntemlerin hem ayrı ayrı hem de entegre Şekilde akım şemaları uygunlanmıştır. Bu çalışmaların temel amacı, altın kazanımını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmaktır. Ham numuneye uygulanan yer çekimi ile ayırma testlerinde, cevherin serbest altın miktarına bağlı olarak altın verimleri %41,76 ile %83,4 arasında değişmektedir. Flotasyon testlerinde ise altın verimleri üç numune için sırasıyla %78,8, %81,9 ve %83,89'a ulaşmıştır. İki farklı tane boyunda yapılan (P80= -75µm ve P80= -38µm) şişe çevirme testleri sonucunda ise en yüksek verimler P80= 38µm tane boyunda kazanılmıştır ve sırasyıla altın verimleri %55,46, %91,09 ve %82,09'dur. Entegre akım şemalarında falcon, flotasyon ve siyanürleme yöntemleri ardışık uygulanmıştır. Böylelikle her numune için toplam altın verimleri sırasıyla %87,19, %97,12 ve %92,74'e kadar yükseltilmiştir. Yürütülen testler, her bir jeolojik zonun farklı mineralojik özellikler taşıdığını ve bu farklılıkların zenginleştirme yöntemlerine olan tepkileri önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Yer çekimi ile ayırma, özellikle iri taneli serbest altın için oldukça etkili olurken; flotasyon ve liç uygulamaları, cevherin sülfür içeriğine ve mineral serbestleşme düzeyine göre değişiklik göstermiştir. Entegre zenginleştirme süreçleri, tek başına uygulanan yöntemlere kıyasla daha yüksek verimlilik sunmuştur. Bu çalışma, çok zonlu ve kompleks yapıya sahip altın yataklarının daha verimli biçimde değerlendirilmesi için etkili stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamakta, aynı zamanda bu bölgede ileride yapılacak pilot ve endüstriyel ölçekli uygulamalara bilimsel bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mineralogical features and beneficiation of the gold-bearing ore, taken from three geological zones of the Karasay region in Uzbekistan, were studied. The mineralogical assemblage and gold deportment between zones were described using a variety of analytical techniques, such as fire assay, X-ray diffraction (XRD), mineral liberation analysis (MLA), and diagnostic leaching. Mineralogical analyses revealed that the ore is predominantly composed of quartz, potassium feldspar, and pyrite. According to XRD data, quartz content ranges between 45.4% and 53.7%, while orthoclase content varies between 30.9% and 39.6%. Beneficiation studies included processes such as gravity separation, flotation, and cyanide leaching (bottle roll), which were applied both individually and in integrated flow sheets. The primary objective of these studies was to maximize gold recovery.In gravity separation tests conducted on raw samples, gold recoveries ranged between 41.76% and 83.4%, depending on the amount of free gold in the ore. Flotation tests yielded gold recoveries of 78.8%, 81.9%, and 83.89% for the three samples, respectively. Bottle roll tests performed at two different grind sizes (P80 = 75 µm and P80 = 38 µm) demonstrated that the highest recoveries were achieved at P80 = 38 µm, with corresponding gold recoveries of 55.46%, 91.09%, and 82.09%. In integrated flow sheets, Falcon concentration, flotation, and cyanide leaching methods were applied sequentially. As a result, total gold recoveries were increased to 87.19%, 97.12%, and 92.74% for the respective samples. Testwork showed significant variations in mineralogy between zones, which had direct impact on the process response. The gravity concentration was effective for the coarse gold, but flotation and acid leaching exhibited different behavior, which was dependent on the sulfide content and liberation. The integrated flowsheet testing showed higher recoveries as compared to any single method. This study contributes to the development of effective strategies for the efficient processing of complex, multi-zonal gold deposits and provides a scientific foundation for future pilot and industrial-scale applications in the region.