Sosyal medyada paylaşılan yapay zeka görsellerinin göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of artificial intelligence images shared on social media
- Tez No: 951914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL KARANİ ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kişi ve kurumlar pazarlama faaliyetlerini yürütebilmek için medya araçlarından yararlanmaktadır. Geçmişten günümüze farklı medya araçlarının kullanıldığı görülmektedir. Televizyon, radyo, gazete gibi geleneksel medya araçları ile başlayan serüven yeni medya araçları ile devam etmektedir. İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan dijital medya platformları ise yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu platformlardan biri sosyal medyadır. Youtube, Intsagram, X gibi sosyal medya platformları ile içerik paylaşılarak hedef kitleye kısa sürede ulaşmak mümkündür. Çok fazla sayıda kullanıcısı olan bu platformlarda içerikler hızlı bir şekilde tüketilmektedir. Dolayısıyla içeriklerin hızlı ve sürekli üretilmesi gerekmektedir. Yapay zeka bu noktada insanlara yardımcı olmaktadır. Yapay zeka teknolojisi ile metinden içerik üretilebilmekte, seslendirme gibi teknik özellikler yapılabilmektedir. Dolaysıyla içerik hazırlama süreçlerini ve maliyetleri kısaltmak mümkündür. Bunun sonucu olarak yapay zekanın sosyal medya etkinliğini arttırdığı söylenebilmektedir. Bu çalışmada sosyal medya ve yapay zekanın gelişim sürecinden bahsedilerek sosyal medyada yapay zekanın nasıl kullanıldığı, hangi stratejiler izlenildiği ve sektörlere nasıl yön verdiği üzerinde durulacaktır. Bu bağlamda sosyal medyada gıda, otomotiv, turizm ve moda sektörlerinden paylaşılan yapay zeka görselleri göstergebilimsel yöntem ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda sektörlerin yapay zeka ile toplumsal bağlamdan uzaklaşmayan görseller üretip paylaştıkları gözlemlenmiştir. Yapay zekanın görsel üretim süreçlerinin dijital pazarlama ve marka iletişimi açısından önemli rol oynayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals and organisations make use of media tools to carry out their marketing activities. It is seen that different media tools have been used from past to present. The adventure that started with traditional media tools such as television, radio and newspapers continues with new media tools. Digital media platforms that emerged with the development of internet technology are widely used. One of these platforms is social media. It is possible to reach the target audience in a short time by sharing content with social media platforms such as Youtube, Intsagram, X. content is consumed quickly on these platforms with a large number of users. Therefore, content needs to be produced quickly and continuously. Artificial intelligence helps people at this point. With artificial intelligence technology, content can be produced from text and technical features such as vocalisation can be made. Therefore, it is possible to shorten content preparation processes and costs. As a result, it can be said that artificial intelligence increases the effectiveness of social media. In this study, the development process of social media and artificial intelligence will be mentioned and how artificial intelligence is used in social media, which strategies are followed and how it directs the sectors will be emphasised. In this context, artificial intelligence images shared from food, automotive, tourism and fashion sectors on social media were analysed with semiotic method. As a result of the analysis, it was observed that the person sectors produce and share images that do not move away from the social context with artificial intelligence. It was concluded that the visual production processes of artificial intelligence will play an important role in terms of digital marketing and brand communication.