İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde mekânsal okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesi
Developing spatial literacy skills of fourth grade primary school students in the social studies course
  1. Tez No: 951915
  2. Yazar: FATOŞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN AYDINÖZÜ, DOÇ. DR. UFUK SÖZCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sosyal bilgiler dersi kapsamında yer alan mekânsal okuryazarlık içerikleri, bireyin mekânsal ilişkileri anlama, bunun için gerekli kavram ve araçları kullanma ve değerlendirme yapabilme sürecini desteklemektedir. Böylece, farklı veri formlarını okuyan, kullanan ve yenilerini üretebilecek nitelikte bireyler, topluma kazandırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, etkinliklerle desteklenen öğretim sürecinin, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin mekânsal okuryazarlık becerileri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu araştırmada keşfedici desen tercih edilerek nicel ve nitel yaklaşımlar bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın nicel süreci ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre yapılandırılmış, veri toplama araçları olarak başarı testi ve beceri testi kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 25.0 paket programından yararlanılarak ilişkisiz örneklemler çift yönlü ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Nitel süreç ise olgubilim desenine göre şekillenmiş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulguları desteklemek amacıyla ayrıca deney grubunda çalışma kağıtları ve davranış gözlem formu kullanılmıştır. Araştırma, Ordu'nun Korgan ilçesine bağlı Tepealan İlkokulu'nda deney grubunda 20 ve kontrol grubunda 20 olmak üzere toplamda 40 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenci görüşmelerinden elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin sürece yönelik olumlu görüş geliştirdiği görülmüştür. Başarı testinden elde edilen sonuçlar, öğrenci başarı durumlarının ölçümlere göre deney grubu lehinde bir farklılık gösterdiği; gruplara ve bunların ortak etkisine göre anlamlı farklılık göstermediği şeklindedir. Buna karşın beceri testi sonuçlarında ölçümlere, gruplara ve bunların ortak etkisine göre anlamlı farklılık saptanmıştır. Deney grubuna uygulanan yapılandırılmış öğretimin beceri testi ile benzer içeriğe sahip olması, bu sonucu anlamlandırmada etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Spatial literacy contents within the scope of the social studies course support the process of understanding spatial relations, using the concepts and tools necessary for this, and making evaluations. Thus, individuals who can read and use different forms of data and produce new ones are brought into society. The aim of this study is to determine the effect of the teaching process supported by activities on the spatial literacy skills of 4th grade primary school students. Exploratory design was preferred and quantitative and qualitative approach were used together. The quantitative process of the study was structured according to a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, and achievement test and skills test were used as data collection tools. Quantitative data were analyzed with unrelated samples two-way ANOVA test using SPSS 25.0 package program. The qualitative process was shaped according to the phenomenology design and a semi-structured interview form was used as a data collection tool. Qualitative data were analyzed by content analysis. In order to support the findings obtained in the study, worksheets and behavior observation forms were also used in the experimental group. The research was conducted with a total of 40 students, 20 in the experimental group and 20 in the control group, at Tepealan Primary School in Korgan district of Ordu. According to the results obtained from the student interviews, it was seen that the students developed positive opinions about the process. The results obtained from the achievement test revealed that student achievement differed in favor of the experimental group according to the measurements; it did not show a significant difference according to the groups and their common effects. On the other hand, a significant difference was found in the results of the skills test according to the measurements, groups and common effects. The fact that the structured instruction for the experimental group had a similar content with the skills test was effective in making sense of this result.