Dental travma sonrası daimi dişlerde kron kırıklarının modifiye eden baysal dental travma indeksi ile değerlendirilmesi ve tedavilerinin klinik takibi
Evaluation of crown fractures in permanent teeth following dental trauma using the modified baysal dental trauma index and clinical follow-up of their treatments
  1. Tez No: 951930
  2. Yazar: TUBA AYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE DUMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dental Travma Sonrası Daimi Dişlerde Kron Kırıklarının Modifiye Eden Baysal Dental Travma İndeksi ile Değerlendirilmesi ve Tedavilerinin Klinik Takibi Amaç: Travmatik dental yaralanmaların (TDY) sınıflandırılması; tedavi protokollerinin ve uzun dönem takibin bilimsel temellere dayanması, başarılı klinik sonuçlar alınması açısından kritik önem taşımaktadır. Bu tez araştırmasında kron kırığı şikayetiyle başvuran TDY hastalarının Modifiye Eden Baysal Dental Travma İndeksi (MEBDTİ) kullanılarak sistematik sınıflandırılması, uygun tedavilerinin yapılması ve tedavilerinin takip edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Pedodonti Anabilim Dalına kron kırığı şikayetiyle başvuran 6- 14 yaş arası çocuk hastalar çalışmaya dahil edildi. Ebeveynlerin sosyodemografik, çocukların tıbbi, dental ve travma bilgileri kaydedildi. Yaralanmanın sınıflandırılması için MEBDTİ'yi içeren travma kayıt formu kullanıldı. Kron kırıklarının tedavileri tamamlandıktan sonra 1 yıllık tedavi takipleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 73 hastanın 102 daimi dişi dahil edilmiştir. Kron kırığının en sık görülme nedeni %64.4 oranla düşme, en sık etkilenen diş ise %98 oranla maksiller orta kesici diş olarak elde edilmiştir. Komplike kron kırığı görülen 27 dişin 18'ine (%66.7) cvek amputasyon, 5'ine (%18.5) endodontik tedavi, 4'üne (%14.8) direkt pulpa kuafajı uygulanmıştır. Komplike olmayan kron kırığı görülen 57 dişin 54'üne (%94.7) kompozit restorasyon, 3'üne (%5.3) indirekt pulpa kuafajı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Crown Fractures in Permanent Teeth Following Dental Trauma Using the Modified Baysal Dental Trauma Index and Clinical Follow-Up of Their Treatments Aim: The classification of traumatic dental injuries (TDI), treatment protocols, and long-term follow-up based on scientific foundations are critically important for successful clinical outcomes. In this thesis study, it is aimed to systematically classify TDI patients presenting with crown fracture complaints using the Modified Eden Baysal Dental Trauma Index (MEBDTI), to perform appropriate treatments, and to follow up on these treatments clinically. Material and method: Children aged 6 to 14 years who presented to the Department of Pediatric Dentistry with complaints of traumatic dental injuries were included in the study. Sociodemographic data of the parents, as well as the medical, dental and injury histories of the children, were recorded. A trauma registration form incorporating MEBDTI was used for the classification of the injuries. Following the completion of the treatments for crown fractures, patients were followed up for one year. Results: A total of 102 permanent teeth from 73 patients were included in our study.The most common cause of crown fractures was falling, accounting for 64.4% of cases, and the most frequently affected teeth were the maxillary central incisors, with a rate of 98%. Among the 27 teeth diagnosed with complicated crown fractures, 18 (66.7%) underwent cvek pulpotomy, 5 (18.5%) received endodontic treatment, and 4 (14.8%) were treated with direct pulp capping. Of the 57 teeth with uncomplicated crown fractures, 54 (94.7%) were restored with composite restorations, and 3 (5.3%) underwent indirect pulp capping.