Postmenopozal adneksiyel kitle tanılı hastalarda serum tümör belirteçleri ile tümör histopatolojisi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between tumor markers and tumor histopathology in patients diagnosis of postmenopausal adnexal masses
  1. Tez No: 951933
  2. Yazar: SEDA DEMİRAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, postmenopozal dönemde adneksiyel kitle nedeniyle opere edilen hastalarda preoperatif serum tümör belirteçleri ile postoperatif histopatolojik tanılar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya, 1 Ocak 2022 ile 1 Ocak 2025 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde postmenopozal dönemde adneksiyel kitle nedeniyle cerrahi uygulanan 444 hasta dahil edilmiştir. Olguların yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), menopoz süresi, kitle çapı ve serum tümör belirteç düzeyleri (CA-125, CA 15-3, AFP, CEA, CA 19-9 ve BHCG) değerlendirilmiştir. Histopatolojik sonuçlar benign, borderline ve malign olmak üzere üç grupta sınıflandırılmıştır. Veriler SPSS v28 programı ile analiz edilmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare, ANOVA, Kruskal-Wallis ve MANOVA testleri kullanılmıştır. Ayrıca CA-125 ve CA 15-3 belirteçlerinin ayırıcı tanı gücü ROC analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between preoperative serum tumor markers and postoperative histopathological diagnoses in postmenopausal patients who underwent surgery for adnexal masses. Materials and Methods: This retrospective descriptive study included postmenopausal 444 patients who underwent surgery for adnexal masses at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between January 1, 2022, and January 1, 2025. Patient data including age, body mass index (BMI), duration of menopause, mass size, and serum tumor marker levels (CA-125, CA 15-3, AFP, CEA, CA 19-9, and BHCG) were analyzed. Histopathological results were categorized into three groups: benign, borderline, and malignant. Statistical analyses were performed using SPSS v28. Chisquare, ANOVA, Kruskal-Wallis, and MANOVA tests were used for comparisons between groups. ROC analysis was conducted to assess the diagnostic value of CA125 and CA 15-3.