Küresel iklim değişikliği konusunda istasyon tekniği destekli öğretimin motivasyon, akademik başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of station technique-supported instruction on motivation, academic achievement, and retention in the topic of global climate change
  1. Tez No: 951934
  2. Yazar: MELİKE ULUKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YANARATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi“Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları”ünitesi kapsamındaki“Küresel İklim Değişikliği”konusunun öğretiminde uygulanacak olan“İstasyon Tekniği”öğrenme yaklaşımının, öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları ve kalıcı öğrenmeleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini 2024-2025 öğretim yılı bahar yarıyılında, Kastamonu ili Tosya ilçesinde öğrenim gören ortaokul 8. sınıf düzeyindeki 48 öğrenci oluşturmaktadır. Bu bağlamda literatürde mevcut olan ve daha önceden geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan veri toplama araçları kullanılmıştır. İlk olarak öğrencilerin akademik başarını belirlemek amacıyla Arslan ve Görgülü-Arı (2023) tarafından ortaokul öğrencileri için geliştirilen“İklim ve İklim Değişikliği Başarı Testi”kullanılmıştır. Daha sonra ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik motivasyon düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Kaplan, Bektaş ve Karaca (2021) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır.“İstasyon Tekniği”öğrenme yaklaşımı etkinlikleri ile yürütülen çalışmada deney-kontrol gruplu, ön test-son test şeklinde uygulanan yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Altı hafta süren çalışmadaki araştırma verileri, deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test uygulanarak toplanmıştır. Ayrıca kalıcı öğrenmenin tespiti için dört hafta sonra deney grubuna son test tekrar uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımlı ve t testi kullanılmıştır. Ön test sonuçlarına göre tüm öğrencilerin küresel iklim değişikliği konusuna yönelik motivasyon ve akademik başarılarının yeterli seviyede olmadığı gözlenmiştir. Deney ve kontrol grubu son test sonuçlarına ilişkin bulgulara göre ise öğrencilerin akademik başarılarının pek değişmediği ancak motivasyon ve kalıcı öğrenmelerinde olumlu bir artış olduğu gözlenmiştir. Motivasyon ve kalıcı öğrenme sonuçlarına ilişkin gruplar arası karşılaştırma yapıldığında istatistikî açıdan deney grubu lehine anlamlı bir fark elde edilmiştir. Dolayısıyla öğrencilerin motivasyon ve kalıcı öğrenmelerinin gelişmesinde istasyon tekniğinden olumlu yönde etkilendikleri görülmüştür. Ancak öğrencilerin akademik başarıları üzerinde istasyon tekniğinin bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of the“Station Technique”learning approach on eighth-grade middle school students' academic achievement, motivation, and retention of learning in the context of teaching the topic“Global Climate Change,”which is part of the“Matter Cycles and Environmental Problems”unit in the science curriculum. The study sample consisted of 48 eighth-grade students enrolled in a middle school located in Tosya, Kastamonu, during the spring semester of the 2024–2025 academic year. In this context, data collection tools that had previously undergone validity and reliability analyses in the literature were utilized. First, to determine students' academic achievement, the“Climate and Climate Change Achievement Test”developed by Arslan and Görgülü-Arı (2023) for middle school students was employed. Then, to assess the students' motivation levels toward the science course, the“Science Motivation Scale”developed by Kaplan, Bektaş, and Karaca (2021) was used. The study was conducted using a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group structure and activities based on the Station Technique learning approach. The research was carried out over six weeks, during which pre-tests and post-tests were administered to both the experimental and control groups. Additionally, in order to measure retention of learning, a follow-up post-test was administered to the experimental group four weeks after the intervention. The collected data were analyzed using the SPSS software package. Dependent and independent samples t-tests were used to analyze the data. According to the pre-test results, all students demonstrated insufficient levels of academic achievement and motivation regarding the topic of global climate change. The findings of the post-test results for the experimental and control groups indicated no significant improvement in students' academic achievement; however, there was a noticeable increase in their motivation and retention of learning. When comparing the groups in terms of motivation and retention outcomes, a statistically significant difference in favor of the experimental group was found. Therefore, it was concluded that the Station Technique had a positive effect on students' motivation and retention of learning, whereas it did not have a significant impact on their academic achievement.