Dijital oyunların çocuk edebiyatındaki yerinin öğretmen görüşleri açısından incelenmesi
Examining the place of digital games in children's literatüre form the perspective of teachers
- Tez No: 951960
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı çocuk edebiyatı eserlerinin dijital oyunlar vasıtasıyla sunulmasının öğretmen görüşleri açısından incelenmesidir. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olan olgubilim (fenomenoloji) yaklaşımı kullanılmıştır. Olgubilim araştırması, bireylerin bir fenomeni ya da olguyu nasıl anladıkları, nasıl betimledikleri, bu olgu hakkında ne hissettikleri, nasıl yargılarda bulundukları, anımsadıkları, anlamlandırdıkları hakkında derinlemesine inceleme yapmak amacıyla yapılan nitel bir araştırma yöntemidir. Araştırmanın çalışma grubu Erzurum ilinde çeşitli ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 33 sınıf öğretmeni ile 33 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır.Verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme formu olan 'Öğretmen Görüşme Formu' kullanılmıştır.Verilerin analizi süresinde görüşme formunda yer alan 10 adet soruya verilen cevaplar içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenler dijital oyunlar ile çocuk edebiyatı arasında anlamlı bir ilişki kurarak çocuk edebiyatının dijital oyunlardan yararlanması gerektiğini ortaya koymuşlardır. Dijital oyunların edebiyatla bütünleşmesinin estetik ve pedagojik açıdan olumlu katkılar sunabileceği yönündeki bulgular ile dijital çocuk edebiyatı uygulamalarının geliştirilmesi ve uygulanmasında teknolojik yenilikler kadar eğitimsel hassasiyetlerin de eş zamanlı olarak ele alınmasının büyük önem taşıdığı bildirilmiştir. Dijital oyunlar ile çocuk edebiyatının birleşimi, çocukların kitaplara olan ilgisini artırma potansiyeline sahip olmakla birlikte, bu sürecin dikkatli bir şekilde planlanması ve pedagojik ilkeler doğrultusunda yönlendirilmesi gerekliliği öğretmen görüşleriyle açık biçimde ortaya konmuştur. Sonuçlar: Araştırma sonucunda dijital oyunların çocuk edebiyatına aktarılmasının olumlu yönde olduğu öğretmen görüşleri açısından ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the presentation of children's literature works through digital games from the perspective of teachers. Method: The phenomenology approach, which is one of the qualitative research designs, was used in the study. Phenomenology research is a qualitative research method used to conduct an in-depth examination of how individuals understand a phenomenon or fact, how they describe it, what they feel about this phenomenon, how they make judgments, remember it, and give it meaning. The study group of the study consists of 33 classroom teachers and 33 Turkish teachers working in various primary and secondary schools in Erzurum. The semi-structured interview form, 'Teacher Interview Form', was used to collect the data. During the data analysis process, the answers given to the 10 questions in the interview form were subjected to content analysis. Findings: According to the findings obtained in the study, teachers established a meaningful relationship between digital games and children's literature and revealed that children's literature should benefit from digital games. It was reported that the integration of digital games with literature can provide positive contributions in terms of aesthetics and pedagogy, and that it is of great importance to simultaneously address educational sensitivities as well as technological innovations in the development and implementation of digital children's literature applications. Although the combination of digital games and children's literature has the potential to increase children's interest in books, the need for careful planning of this process and directing it in line with pedagogical principles was clearly revealed by teachers' opinions. Conclusions: As a result of the research, it was revealed in terms of teachers' opinions that the transfer of digital games to children's literature was positive.