Fen bilgisi öğretmenlerinin küresel ısınma hakkındaki bilgi düzeyleri, çevre farkındalıkları ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of science teachers' knowledge levels about global warming, environmental awareness, and attitudes towards renewable energy sources
  1. Tez No: 951959
  2. Yazar: HİLAL İŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, bir ilin merkez ilçelerinde görev yapan fen bilgisi öğretmenlerinin küresel ısınma konusundaki bilgi düzeyleri, çevre farkındalıkları ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Araştırmada yordayıcı korelasyonel araştırma modeli benimsenmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, küresel ısınma bilgi testi, çevre farkındalık ölçeği ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Erzurum merkez ilçelerinde görev yapan 128 fen bilgisi öğretmeni oluşturmuştur. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin bilgi düzeyleri, çevre farkındalıkları ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik tutumlarının çeşitli demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği ve bu üç değişken arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Fen bilgisi öğretmenlerinin bilgi düzeyleri ile çevre farkındalıkları ve tutumları arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda özellikle bilgi düzeyi arttıkça çevresel farkındalığın da arttığı görülmüştür. Araştırma sonuçları, öğretmen eğitim programlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between science teachers' knowledge levels about global warming, their environmental awareness, and their attitudes towards renewable energy sources in the central districts of Erzurum. Method: This research employed a predictive correlational design. Data were collected using a personal information form, global warming knowledge test, environmental awareness scale, and renewable energy attitude scale. The sample consisted of 128 science teachers. Data were analyzed using descriptive statistics, t-tests, ANOVA, correlation, and multiple regression analyses. Findings: Significant differences were found in teachers' knowledge, awareness, and attitudes based on various demographic variables. Moreover, significant positive correlations were identified among these three variables. Conclusions: The findings indicate that science teachers with higher knowledge levels tend to have greater environmental awareness and more positive attitudes towards renewable energy. According to the results of the regression analysis, an increase in teachers' knowledge levels significantly predicted higher levels of environmental awareness. These results offer valuable implications for improving teacher training programs.