Dijital oyunların anjiyografi olmuş çocukların ağrı ve immobilizasyonuna etkisi
The effect of digital games on the pain and immobilization of children with angiography operated
- Tez No: 473833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİYE GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırma, dijital oyunların anjiyo olmuş çocukların ağrı düzeyi ve immobilizasyonuna etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi çocuk kardiyoloji kliniğinde Ekim 2016-Mart 2017 tarihleri arasında ön test son test kotrol gruplu yarı deneysel çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini anjiyografi olan 4-17 yaş aralığında 80 çocuk (n=40 dijital oyun, n=40 kontrol) oluşturdu. Deney grubu çocuklara anjiyografiden sonra yaşına uygun dijital oyun oynatıldı. Araştırmada yaşam bulguları formu ve Wong-Baker Ağrı Ölçeği ön test (30. Dakika) ve son test (90. Dakika) olarak uygulandı ve yatak içi hareket sayısı gözlenerek kayıt edildi. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız ve bağımlı gruplarda t testi, Mann Whitney U, yüzdelik ve ki kare testi kullanıldı. Bulgular: Çocukların yaş ortalaması 8,72±3,65 olduğu, %38'inin ASD ve %26'sının PDA tanısı aldığı belirlendi. Dijital oyun ve kontrol grubu çocukların anjiyografiden sonra 30.dakikada (ön test) solunum sayısı, kan basıncı, kalp atımı, saturasyon değeri ve ağrı ölçeği toplam puan ortalaması karşılaştırıldığında aradaki fark önemli bulunmadı (p>.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the effects of digital games on pain level and immobilization of children with angiography operated. Material and Method: This experimental study was conducted between October 2016 and March 2017 in the pediatric cardiology department of Turgut Ozal Medical Center as a pretest posttest control group. The study sample consisted of 80 children with angiography operated between 4-17 years of age (n=40 experiments, n=40 controls). Experimental group children were played digital game suitable for age after angiography operation. Vital signs and Wong-Baker Pain Scale were applied as a pre-test (30th minute) and post-test (90th minute) to both groups and number of in-bed movements recorded by observing. The data were analyzed using, independent t-test, paired t-test, percentage and Mann-Whitney U test. Results: It was determined that the average age of the children was 8,72 ± 3,65. 38% had ASD and 26% had PDA. There was no significant difference between groups when total respiratory rate, blood pressure, heart rate, saturation value and pain score were compared at 30 minutes after angiography operation (p>.05).