Türkiye'de çocuklara yönelik sosyal belediyecilik uygulamaları: Urla Belediyesi örneği
Social municipality practices for children in Turkey: The case of Urla Municipality
  1. Tez No: 951981
  2. Yazar: HANDE ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada İzmir ili sınırları içerisinde yer alan Urla ilçe belediyesinin, sosyal belediyecilik ilkelerine uygun olarak çocuğa yönelik hizmetlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, kamu yönetimi sisteminin temel unsurlarından biri olan belediye, sosyal belediyecilik uygulamalarının incelenmesinde hizmet sağlayıcı birim olarak seçilmiştir. Çalışma, belge analizi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile gerçekleştirilmiştir. Urla Belediyesi'nin güçlü ve zayıf yanları ile benzerlik ve farklılığının anlaşılması bakımından karşılaştırmalı yöntemden de yararlanılmıştır. Sosyal belediyecilik faaliyetleri, stratejik planlar ve faaliyet raporlarında konu özelinde sistematik bir şekilde incelenmiştir. Urla Belediyesi'nin çocuklara yönelik hizmetleri, eğitim, kültür, sanat, spor ve katılım odaklı projeler ekseninde şekillenmiştir. Çocukların sosyal hayata katılımını teşvik eden atölyeler, ekolojik farkındalık kazandıran projeler ve eğitim alanında ücretsiz destekler gibi uygulamalar, belediyenin çocuk dostu duruşunu ön plana çıkarmaktadır. Sürdürülebilirlik, geniş kitlelere erişim, çocuğun karar mekanizmalarının bileşeni haline gelmesi gibi konular, üzerinde çalışılması ve iyileştirilmesi gereken alanlar olarak izlenmiştir. Sonuç olarak; sosyal belediyecilik uygulamalarının başat sorunlarıyla, Urla Belediyesi örneğinde de karşılaşılmıştır. Hak nosyonuyla kent yaşamına dahil edilebilme, yetersiz gelir kaynakları, uzman personel eksikliği gibi sorunların aşılmasıyla çocukların kent yaşamına daha bilinçli ve güçlü bireyler olarak katılımları önündeki engel kalkmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the child-oriented services of the Urla district municipality, located within the borders of İzmir province, in accordance with the principles of social municipalism. In thesis, the municipality, as one of the fundamental elements of the public administration system, has been chosen as the service provider unit for examining social municipalism practices. This thesis, document analysis and semi-structured interviews were conducted. The comparative method has also been used to understand the strengths and weaknesses of Urla Municipality, as well as its similarities and differences. Social municipal activities have been systematically examined in strategic plans and activity reports with a focus on the specific subject. The child-oriented services of Urla Municipality are shaped around projects focused on education, culture, arts, sports and participation. Workshops that encourage children's participation in social life, projects that raise ecological awareness and free educational support higlight the municipality's child-friendly approach. Areas such as sustainability, broad accessibility and integrating children into decision-making processes have been identified as requiring further development and improvement. As a result, the main challenges of social municipalism practices have also been encountered in the case of Urla Municipality. Overcoming issues such as integrating children into urban life with a rights-based approach, insufficient income sources, and lack of specialized personnel will remove the barriers to children's more conscious and empowered participation in urban life.