Şefkat kavramının örgüt çalışanları düzeyinde incelenmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research to examine the concept of compassion at the level of organizational employess
  1. Tez No: 951982
  2. Yazar: BURÇE ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanlar düzeyinde şefkat olgusunun önemini ele almak ve şefkate dayalı çalışan ilişkilerini açıklamaktır. Araştırma kapsamında, fenomenoloji araştırma deseni ile tümevarım yaklaşımı benimsenmiş ve nitel bir araştırma tasarlanmıştır. Çalışmada, amaçlı örneklem yöntemlerinden“kartopu örnekleme”ve“kolay ulaşılabilir örnekleme”yöntemleri kullanılarak farklı sektörlerdeki 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Veriler, MAXQDA 2024 yazılımında içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların çoğu iş yaşamında şefkatin var olması gerektiğini düşünmektedir. Bireylerin şefkati deneyimlemesi sonucunda en çok“mutluluk”duydukları ve“iyi hissettikleri”saptanmıştır. Şefkatli bir iş yerinde beklenilen özellikler ise“samimi, sıcak ilişkiler ve açık iletişim”ile işbirlikçi ve destekleyici ilişkiler“ olmuştur. Şefkatli bir yöneticinin öne çıkan özelliği ise ”açık iletişim ve etkin dinleme" olarak belirtilmiştir. Ayrıca bireylerin örgütsel şefkati bireysel şefkatten daha az deneyimlediği tespit edilmiştir. Şefkatin bireylere katkısı olduğu gibi örgütlere de olumlu etkisinin olduğu bulgulanmıştır. Şefkat eksikliğinde ise olumsuz örgütsel sonuçlar ile karşı karşıya kalındığı tespit edilmiştir. Araştırmanın şefkat literatürüne katkı sağlaması beklenirken iş dünyasındaki yöneticilere ve çalışanlara şefkat hakkında öngörü oluşturulabileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to address the importance of compassion at the level of employees and to explain compassion-based employee relations. Within the scope of the research, phenomenology research design and inductive approach were adopted and qualitative research was designed. In the study, semi-structured interviews were conducted with 20 participants from different sectors using“snowball sampling”and“convenience sampling”methods. Data were collected using MAXQDA 2024 software and subjected to content analysis. According to the results of the research, most of the participants think that compassion should exist in business life. As a result of experiencing compassion, it was found that individuals mostly felt“happiness”and“felt good”. The characteristics expected in a compassionate workplace were“sincere, warm relationships and open communication”and“collaborative and supportive relationships”. The prominent feature of a compassionate manager was stated as“open communication and effective listening”. It was also found that individuals experience organizational compassion less than individual compassion. It was found that compassion has a positive effect on organizations as well as individuals. Lack of compassion is associated with negative organizational outcomes. While the study is expected to contribute to the literature on compassion, it is hoped that it can provide insights about compassion to managers and employees in the business world.