Sekizinci sınıf öğrencilerinin geometrik akıl yürütme süreçlerindeki gelişimlerinin incelenmesi
Examination of eighth grade students' developments in geometric reasoning processes
  1. Tez No: 951996
  2. Yazar: GÖZDE MANDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu nitel araştırmanın amacı, ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin geometrik akıl yürütme süreçlerindeki gelişimlerini öğretim deneyi yöntemiyle incelemektir. Araştırmanın örneklemini, ölçüt örnekleme yoluyla seçilen altı öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, geometrik düşünme sürecini bilişsel ve algısal düzeyde inceleyen Duval'in Bilişsel Modeli üzerine kuruludur. Veriler, araştırmacı tarafından Millî Eğitim Bakanlığı kazanımları doğrultusunda hazırlanan ve öğrencilerin geometrik akıl yürütmelerini ortaya koymaya yönelik açık uçlu sorular yoluyla toplanmıştır. Veri kaynakları arasında öğrencilerin yazılı yanıtları, video kayıtları ve araştırmacı gözlemleri yer almaktadır. Araştırma süreci üç aşamada yürütülmüştür: ön görüşmeler, öğretim deneyi etkinlikleri ve son görüşmeler. Ön ve son görüşmeler bireysel olarak gerçekleştirilmiş, öğretim deneyi etkinlikleri ise rastgele oluşturulan üçer kişilik iki grup şeklinde yürütülmüştür. Elde edilen tüm veriler, Duval'in Bilişsel Modeli doğrultusunda bilişsel ve algısal süreç basamaklarına göre analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrenciler algısal süreçler açısından en çok işlevsel algı ve sıralı algı gerektiren sorularda zorlanmış; görsel ve sözel algıya yönelik sorularda ise nispeten daha başarılı olmuşlardır. Bununla birlikte, sözel algıdaki hata ve eksikliklerin geometrik muhakemeyi olumsuz etkilediği görülmüştür. Bilişsel süreçler açısından ise öğrencilerin oluşturma ve görselleştirme temelli sorularda ciddi bir zorluk yaşamadıkları tespit edilmiştir. Genel olarak hem bireysel görüşmelerde hem de grup etkinliklerinde öğrencilerin bilişsel ve algısal süreçlerinde gelişim gösterdikleri belirlenmiştir. Ek bir bulgu olarak, bu gelişimin öğretim deneyi sürecinde yaşanan akran etkileşiminden de etkilendiği düşünülmektedir. Araştırmanın sonunda öğretmenlere, öğretmen adaylarına ve araştırmacılara kavram ve tanım üzerinde durulmasına yönelik çalışmalar yapılması, konuya uygun grup etkinliklerinin uygulanması, uygun sınıf ortamlarının düzenlenmesi, farklı teknolojik ve materyal desteği ile öğretimin gerçekleştirilmesi gibi başlıklarda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study is to examine the development of eighth-grade middle school students' geometric reasoning processes through instructional experiment methodology. The sample of the study consists of six students selected via criterion sampling. The theoretical framework of the study is based on Duval's Cognitive Model, which investigates the geometric thinking process at both cognitive and perceptual levels. Data were collected through open-ended questions designed to reveal the students' geometric reasoning, which were prepared by the researcher in alignment with the Ministry of National Education's curriculum standards. The data sources include students' written responses, video recordings, and researcher observations. The research process was carried out in three stages: preliminary interviews, instructional experiment activities, and post-interviews. The preliminary and post-interviews were conducted individually, while the instructional experiment activities were carried out in two randomly assigned groups of three students. All collected data were analyzed according to the cognitive and perceptual process stages outlined in Duval's Cognitive Model. According to the findings of the study, students struggled the most with tasks requiring functional perception and sequential perception in terms of perceptual processes; however, they were relatively more successful in tasks involving visual and verbal perception. It was also observed that errors and deficiencies in verbal perception negatively affected their geometric reasoning. In terms of cognitive processes, it was determined that students did not face significant difficulties in tasks based on construction and visualization. Overall, both in individual interviews and group activities, it was found that students showed development in their cognitive and perceptual processes. An additional finding suggests that this development was also influenced by peer interaction during the instructional experiment process. At the end of the study, recommendations were provided for teachers, teacher candidates, and researchers. These recommendations include focusing on conceptual and definitional aspects, implementing group activities appropriate for the subject, organizing suitable classroom environments, and conducting teaching with various technological and material support.