Analysis and design of a novel constant torque four-bar mechanism
Yeni bir sabit torklu dört çubuk mekanizmasının analiz ve tasarımı
- Tez No: 952053
- Danışmanlar: PROF. ENGİN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, yaylarla donatılmış klasik bir dört çubuk mekanizmasını temel alan yeni bir sabit tork aktarım mekanizması sunmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla, tasarlarnan mekanizma, belirli bir aralıkta giriş uzvundan çıkış uzvuna sabit tork iletimi sağlayan literatürdeki ilk dört çubuk mekanizmasıdır. Önerilen tasarım, sabit kuvvet iletimi sağlayan çift kızaklı bir mekanizmaya dayanmaktadır. Hareket mesafesinin kısa olduğu durumlarda, mekanizma bir dişli takımı yerine kullanılabilir. Bu nedenle, üretim ve maliyet açısından değerlendirildiğinde, bu mekanizma dişli sistemlerine göre daha üstündür. Tasarımın iki önemli avantajı vardır: Birincisi tork artırma kabiliyeti, ikincisi ise hareket yönünü değiştirme seçeneğidir. Bu özellikler, sabit tork iletim kapasitesine sahip klasik paralelkenar tipindeki dört çubuk mekanizmalarla elde edilemez. Mekanizma için boyutsuz parametreler kullanılarak genelleştirilmiş bir tasarım yöntemi önerilmiştir. Daha sonra bir tasarım örneği sunulmuş ve önerilen teorik modeli doğrulamak amacıyla RecurDyn yazılımı kullanılarak dinamik analiz çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a novel constant torque mechanism based on a classical four-bar mechanism with springs. To the best of our knowledge, this is the first four-bar mechanism in the literature that transmits constant torque through input to output link for a specific interval. The proposed design is based on a constant force transmitting double-slider mechanism. A gearset can be replaced with the proposed mechanism for the cases where the motion stroke is small. Thus, this mechanism is superior to a gear train when manufacturing and cost is taken into consideration. Further, the design has two important advantages: The first advantage is the torque amplification capability and the second one is the direction of motion option. These characteristics cannot be achieved with a classical parallelogram type four-bar mechanism which has constant torque transmission capacity. A generalized design procedure for the mechanism is proposed using dimensionless parameters. Then, a design example is studied and to verify the proposed analytical model, dynamic simulation is carried out in RecurDyn software.