Analysis and design of a constant force gripper
Sabit kuvvetli bir kıskacın analizi ve tasarımı
  1. Tez No: 798214
  2. Yazar: TURAN SOYÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sabit kuvvet mekanizmaları, özellikle maliyet ve tasarım karmaşıklığı açılarından geleneksel kuvvet kontrol yöntemlerine göre önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu tezde, özgün bir sabit kuvvet mekanizması tanıtılmaktadır. Söz konusu mekanizma, sabit kuvvet gerektiren tutucu uygulamaları için büyük potansiyele sahiptir. Mekanizma, bir DC motora sabit akım verilerek kolayca elde edilebilen bir sabit giriş torku ile çalışmaktadır. Böylece sensörler ve kontrolcü sistemden çıkarılabilir. Sabit kuvvet, yalnızca birkaç link ve yay aracılığıyla elde edilmektedir. Tork aktarımı ve yay konumlarının değiştirilmesi ile eşdeğer sistemlerin oluşturulabilmesi için çeşitli çözümler sunulmuştur. Boyutsuz parametre yaklaşımı sayesinde, istenilen strok boyunca sabit kuvvet sağlayabilen ölçeklenebilir parametrik çözümler sunulmuştur. Son olarak, geliştirilen prototip ile teorik yaklaşımlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Constant force mechanisms have significant advantages over conventional force control methods, especially in terms of cost and design complexity. In this thesis a novel constant force gripper mechanism is introduced. This mechanism has great potential for constant force gripping applications. The mechanism is driven with constant input torque that can easily be supplied from a DC motor, since constant current yields constant torque output for a DC motor. Thus, sensors and controller can be eliminated from the system. Constant force is achieved via several links and springs. Numerous mechanical solutions for torque transmission and creation of equivalent systems by shifting spring positions are presented. By means of dimensionless parameters approach, parametric solutions and scalable applications are obtained to achieve constant force throughout large strokes. Finally, a prototype is built and theoretical approaches are verified with experimental results.