Küresel mekanizma içeren kanca tahrik mekanizmalarının tasarımı
Design of the rapier drive mechanisms which contain spherical mechanism
- Tez No: 95206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada küresel mekanizma içeren kanca tahrik mekanizmalarının tasarımı amaçlanmıştır. Kancalı dokuma makinelerinde atkı ipliğinin mümkün olan en az zorlanmayla kaydının sağlanması iplik kopuşlarını azaltır ve tezgah randımanını yükseltir. Bu yüzden atkı ipliğine gelen yükü azaltmak için kanca hareket eğrisinin optimum hale getirilmesine çalışılmaktadır. Günümüzde bu amaçla değişik tasarımlarda kanca tahrik mekanizmaları kullanılmaktadır. Küresel mekanizma içeren kanca tahrik mekanizmaları bu mekanizmalardan biridir ve bugün değişik dokuma makinesi üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Çalışmanın ilk kısmında kancalı atkı atma sistemi hakkında bilgi verilmiş ve atkı ipliğinin hareket yolu üzerindeki elemanlar incelenmiştir. İkinci kısımda önce mekanizmanın prensip şeması oluşturulmuş, ardından nümerik ve analitik yöntemlerle analizi yapılmıştır. Son kısımda mekanizma boyutlarının tasarımı için metot belirlenmiş, hesaplamalar için bir bilgisayar programı yazılmış ve tasarım bulguları grafikler halinde verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Küresel mekanizma, kancalı dokuma makinesi, kanca tahrik mekanizması, atkı ipliği, atkı gerginliği, atkı atma, yer değiştirme (yol), hız, ivme, açısal hız, açısal ivme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, it is aimed to design of the rapier drive mechanisms which contain spherical mechanisms. Insertion of the weft yarn with a tension as low as possible on rapier looms reduces the weft breaks and improves loom efficiency. Hence, it's endeavored to optimise rapier movement to reduce loads on weft yarn. Nowadays, the rapier drive mechanisms with different designs are in use. One of them is rapier drive mechanisms which contain spherical mechanisms and today it is used by different loom manufacturers. In the first section of the work, an information is given about weft insertion system by rapier principle and devices on the weft yarn path are examined. In the second section, at first a principal scheme of the rapier drive mechanisms which contain spherical mechanism is drawn and then analysed by both numerical and analytical methods. In the last section, a method is developed to determine the dimensions of the mechanism. A computer program is developed for calculations and results are demonstrated with graphics. KEYWORDS: Spherical mechanism, rapier weaving machine (rapier loom), rapier drive mechanism, weft (filling) yarn, weft tension, weft insertion, displacement, velocity, acceleration, angular velocity, angular acceleration.