Kalite fonksiyonu yayılmasının incelenmesi
The Study of quality function deployment
  1. Tez No: 95207
  2. Yazar: FATİH UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Kalite Fonksiyonu Yayılmasının İncelenmesi Günümüzde hızlı bir gelişme sergileyen endüstriyel yeniliklere ayak uydurmaya çalışmak, üretim veya servis sektöründeki kuruluşlar için her geçen gün daha da bir zorunluluk haline gelmektedir. Herhangi bir üretim şirketi, bu rekabetçi ortamda kalabilmek için her geçen gün yeni yeni yaklaşımlar denenmekte ve başarılı bulunanlar uygulamaya konulmaktadır. Bu konuda günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan yaklaşımlardan birisi Kalite Fonksiyon Yayılımı (Quality Function Deployment = QFD) dir. Bu çalışmada, günümüzde rekabet üstünlüğü sağlamada en etkin araçlardan olan Kalite Fonksiyon Yayılımı (QFD) ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu yaklaşımın esastan ortaya konulduktan sonra bunu diğer yaklaşımlardan ayıran temel özellikler vurgulanmıştır ve QFD' ye dayalı ürün geliştirme prosesi incelenmiştir. Kalitenin evi ve Kalite tablolarını oluşturma aşamaları detaylı olarak incelenmiştir. Son olarak bu metod' un ülkemiz şartlanndalri uygulanırlığı tartışılmış ve müşteri isteklerinin önceliklendirilmesi bir kalite fonksiyon yayılımı projesi ile sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kalite Evi, Kalite Yayılım Tablosu, Kalite Fonksiyon Yayılımı, Ürün Geliştirme Prosesi
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The Study Of Quality Function Deployment Nowadays, for the companies in manufacturing or service market, it is nearly getting necessary to adopt fast growing industrial developments. Day by day, to be able to stay in that competitive market, those companies try new approaches and put the successful ones into application. Today, one of the widely used approaches is QFD. In this study, QFD, which is one of the most efficient tools to get more competent is explained detailed. After basics of QFD approach is presented, differences with other approaches are shown. Product development process based on QFD is investigated in detail. Steps of creating House of Quality and Quality Tables are also investigated in detail. At last, applicability of QFD approach is discussed in conditions of our country and establishing priorities to customer demands is accomplished by a Quality Function Deployment project. Keywords : The House of Quality, Quality Deployment Table, Quality Function Deployment, Product Development Process