Tavuk kesimhane artıkları ununun rumende parçalanabilirliği ve kuzu besisinde kullanılma olanakları üzerinde bir araştırma
Ruminal degradability and possibilities of using poultry byproduct meal at lamb fattening
- Tez No: 95208
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz TAVUK KESİMHANE ARTIKLARI UNUNUN RUMENDE PARÇALANABİLİRLİĞİ VE KUZU BESİSİNDE KULLANILMA OLANAKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışma rendering endüstrisi ürünlerinden biri olan tavuk kesimhane artıkları ununun (TKAU) rumende parçalanabilirliğini belirlemek ve kuzu besisinde kullanılma olanaklarını araştırmak üzere düzenlenmiştir. Denemenin hayvan materyalini rumende parçalanabilirlik denemelerinin yürütülmesinde kullanılan 4 baş rumen fistüllü Kıvırcık koç ile besi denemesinde kullanılan 12-14 haftalık yaşta sütten kesilmiş 50 baş Kıvırcık erkek kuzu oluşturmuştur. Besi denemesinde bireysel yemleme uygulanmış olup kuzular sırasıyla % 0.0, 3.0, 6, 9 ve 12 TKAU içeren yoğun yem karması ile ad-libitum düzeyde yenilenmişlerdir. Her birinde 10 kuzu bulunan 1., 2., 3., 4. ve 5. grupların besi süresince TCAA, GOCAA, GOYYT ve 1 kg canlı ağırlık artışı için yoğun yem tüketimleri sırasıyla; 11.57±0.437, 13.68±0.493, 12.66±0.819, 12.53±0.508 ve 11.53±0.593 kg; 275.48±1 0.411, 325.71 ±11.746, 301. 43±1 9.498, 298.33±1 2.084 ve 274.52±14.122 g; 1449.47±52.908, 1473.13±69.289, 1292.98±43.410, 1234.88±57.403 ve 1171.78±54.126 g; 5.26±0.331, 4.52±0.310, 4.29±0.376, 4.14±0.278 ve 4.27±0.188 kg olarak bulunmuştur. GOCAA bakımından 0-14. gün ve 29-42. günler arası dönemlerde (P< 0.05), GOYYT bakımından besinin tüm dönemlerinde ve besi boyunca, 1 kg canlı ağırlık artışı için yem tüketimi bakımından ise 29-42. günler arası dönemlerde (P< 0.01) gruplar arası farklılıklar istatistik önemli bulunmuştur. Besi başı, besi ortası (21. gün) ve besi sonunda besi kuzularından alınan rumen sıvısı örneklerinde pH, NH3-N ve TUYA düzeyi saptanmış ve rasyona TKAU ilavesinin rumen pH'sı üzerine etkisinin besinin 21.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RUMINAL DEGRADABILITY AND POSSIBILITIES OF USING POULTRY BYPRODUCT MEAL AT LAMB FATTENING The research was carried out to determine rumen degradability and possibilities of using poultry byproduct meal (PBM) at fattening. The animal material of the research was 4 Kıvırcık rams each fitted with a rumen cannula and 12-14 weeks old weaned male 50 Kıvırcık lambs. Individual feeding was applied at fattening and the lambs were fed ad-libitum concentrate feed mixtures including % 0.0, % 3.0, % 6.0, % 9.0 and % 12.0 PBM respectively. The lambs were alloted to five groups each consisted of 10 lambs and total liveweight gain, average daily liveweight gain, average daily feed consumption and concentrate feed consumption for 1 kg liveweight gain of the groups at fattening period were determined as 11.57±0.437, 13.68±0.493, 12.66±0.819, 12.53±0.508 and 11.53±0.593 kg; 275.48±10.411, 325.71 ±11.746, 301.43±1 9.498, 298.33±12.084 and 274.52±14.122 g; 1449.47±52.908, 1473.13±69.289, 1292.98±43.410, 1234.88±57.403 and 1171.78±54.126 g; 5.26±0.331, 4.52±0.310, 4.29±0.376, 4.14±0.278 and 4.27±0.188 kg.