Üçüncü basamak bir hastanede flebotomi tedavisi uygulanan hastaların klinik başvuru şikâyetleri ve hemogram parametreleri
Clinical presenting complaints and hemogram parameters of patients undergoing phlebotomy treatment in a tertiary hospital
  1. Tez No: 952087
  2. Yazar: HAKAN DÖLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKBAŞ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, terapötik flebotomi uygulanan klinik olarak semptomatik olan hastaların tanınması ve asemptomatik olan ancak ilerleyen zamanlar da hiperviskozite bulgularına bağlı risk altında olan hastaların erken fark edilmesi ve sigara içiminin bu hastalardaki oranlarını ortaya koymaktır. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları ve Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran ve katılmayı kabul eden tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. İlgili literatür taranarak oluşturulan sosyodemografik bilgi formu, hastaların klinik şikâyetlerini değerlendiren soruları içeren form ile değerlendirilen hastaların laboratuvar değerleri incelendi. Hastaların ortalama yaşı 41,27±14,88'dir. Hastaların büyük bir bölümü iç hastalıkları(%65,4) tarafından yönlendirilmişti ve başvuru nedenleri incelendiğinde %34,6 ile kan yüksekliği ve %37,4 ile klinik şikayetlerdi. Yaş arttıkça kırmızı kan hücreleri dağılım genişliği(RDW) değerinin arttığı görüldü (p < .05). Hastaların en sık yaşadıkları şikâyetin yorgunluk(%78,5) ve baş ağrısı(%70,1) olduğu görüldü. Asetil salisilik asit(ASA) kullanımı olan hastalarda Hct ve RDW(sırasıyla p < .001, p < .001) değerlerinin yüksek olduğu görüldü. Hastalarda en sık görülen ek hastalık 18(%16,8) kişide olan hipertansiyondu(HT). Hastaların büyük bir kısmının(%65,4) sigara kullandığı saptandı. Hastaların yaşı arttıkça yorgunluk ve terleme şikâyetlerinin belirgin arttığı görüldü(sırasıyla p < .01, p < .001). Çalışmamız sonucunda bu hastalarda sigara kullanımı oranının yüksek olduğu görüldü. Hastaların en sık görülen şikayetleri sırasıyla yorgunluk ve baş ağrısıydı. En sık ek hastalık ise HT'du. ASA kullanan hastalarda bile Hct ve RDW değerlerinin yüksek olduğu görüldü. Birinci basamakta daha geniş hasta popülasyonunda farklı metodolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify clinically symptomatic patients undergoing therapeutic phlebotomy, to identify asymptomatic patients at risk due to signs of hyperviscosity, and to determine the rates of smoking in these patients. It was conducted on all patients who applied to the Internal Medicine and Family Medicine outpatient clinics of Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine Training and Research Hospital and agreed to participate. Data were collected through a sociodemographic information form, a form containing questions evaluating the clinical complaints of the patients, and laboratory values. The mean age of the patients was 41.27±14.88 years. Most of the patients were referred by internal medicine (65.4%) and the reasons for admission were elevated blood with 34.6% and clinical complaints with 37.4%. Red blood cell distribution width (RDW) increased with increasing age (p < .05). The most common complaints were fatigue (78.5%) and headache (70.1%). Hct and RDW (p < .001 and p < .001, respectively) values were higher in patients with acetylsalicylic acid (ASA) use. The most common comorbidity was hypertension (HT), which was seen in 18 (16.8%) patients. Most of the patients (65.4%) were found to be smokers. The complaints of fatigue and sweating increased significantly with increasing age (p < .01, p < .001, respectively). As a result of our study, we observed a high rate of smoking in these patients. The most common complaints were fatigue and headache, respectively. The most common comorbidity was HT. Hct and RDW values were high even in patients using ASA. Different methodologic studies are needed in a larger patient population in primary care.