Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde eğrinin tipine göre vücut imajı bozukluğunun incelenmesi
Investigation of body image disturbance according to curve type in adolescents with idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 952088
  2. Yazar: DUYGU ÖZERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ABİT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, adölesan idiopatik skolyozlu (AİS) teşhisi olan bireylerde farklı eğri tiplerine göre, vücut imajı bozukluğunu incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 15,47± 2,17 yıl olan, antero- posterior ve lateral grafileri mevcut olan adölesan idiopatik skolyoz tanısı almış 73 birey katılmıştır. Klinik ve sosyodemografik veriler ile beraber vücut imajı bozukluğu değerlendirmesi vücut imajı bozukluğu anketi, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi SRS-22 anketi, Cobb açısının ölçümü ve spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi Pack sistemi ve gövde rotasyon açısının ölçümü skolyometre ile yapıldı. Omurga mobilitesinin değerlendirilmesi anterior fleksiyon testi, geriye eğilme testi ve parmak-ucu zemin mesafesi ölçümü ile gerçekleştirildi. Gövde kas enduransı ise gövde fleksiyon kas enduransı ve gövde ekstansiyon kas enduransı testleri ile değerlendirildi. Çalışmamızda skolyoz eğri tipine göre belirlenen gruplar arasında vücut imajı skoru açısından anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Bireylerin vücut imajı ile boy uzunluğu, kilo, omurga mobilitesi (parmak ucu–zemin mesafesi), SRS-22 genel vücut imajı, SRS-22 omurga fonksiyonu ve SRS-22 toplam skoru arasında anlamlı ilişki bulunurken (p0,05). Çalışma sonuçlarımıza göre, AİS tanısı olan bireylerde vücut imajı bozukluğunu değerlendirirken fiziksel özellikler ve yaşam kalitesi gibi parametrelerin ele alınması gerektiği, bu değişkenlerin bütüncül bir yaklaşımla incelenmesinin klinik açıdan önemli olduğunu söyleyebiliriz. Standart ve çok boyutlu analize olanak tanıyan yöntemlerle, farklı eğri tiplerine sahip adölesan idiopatik skolyozlu bireylerde, skolyoz şiddeti, omurga mobilitesi, spinopelvik parametreler, yaşam kalitesini değerlendiren ve bu parametrelerin vücut imajı bozukluğu ile ilişkisini inceleyen geniş örneklemli ileri çalışmalar planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine body image distortion in individuals diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis (AIS) according to different curve types. The study included 73 individuals diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis, with an average age of 15.47± 2.17 years, who had antero-posterior and lateral radiographs. Clinical and sociodemographic data, body image distortion assessment using the Body Image Distortion Questionnaire, quality of life assessment using the SRS-22 questionnaire, Cobb angle measurement, and evaluation of spinopelvic parameters using the Pack system and measurement of trunk rotation angle using a scoliometer were performed. Spinal mobility was assessed using the anterior flexion test, backward bending test, and finger-to-floor distance measurement. Trunk muscle endurance was assessed using the trunk flexion muscle endurance and trunk extension muscle endurance tests.This study was designed to examine body image distortion in individuals diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis (AIS) according to different curve types. The study included 73 individuals diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis, with an average age of 15.47± 2.17 years, who had antero-posterior and lateral radiographs. Clinical and sociodemographic data, body image distortion assessment using the Body Image Distortion Questionnaire, quality of life assessment using the SRS-22 questionnaire, Cobb angle measurement, and evaluation of spinopelvic parameters using the Pack system and measurement of trunk rotation angle using a scoliometer were performed. Spinal mobility was assessed using the anterior flexion test, backward bending test, and finger-to-floor distance measurement. Trunk muscle endurance was assessed using the trunk flexion muscle endurance and trunk extension muscle endurance tests.