Periodontitisli bireylerde cerrahisiz periodontal tedavinin apelin ve oksidatif stres düzeyleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of non-surgical periodontal therapy on apelin and oxidative stress levels in individuals with periodontitis
- Tez No: 952099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YEMENOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sistemik olarak sağlıklı bireylerde farklı evrelerdeki periodontitis olgularında DOS Apelin-13, Apelin-36, TAS, TOS ve OSİ düzeylerini ve cerrahisiz periodontal tedavi (CPT) sonrası bu biyokimyasal parametrelerdeki değişimi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Evre 1–2 (G1, n=31) ve Evre 3–4 (G2, n=30) periodontitis tanısı almış toplam 61 birey dahil edildi. Katılımcılardan T0 (CPT öncesi), T1 (CPT sonrası 1. Ay), T3 (CPT sonrası 3. Ay) ve T6 (CPT sonrası 6. Ay) zaman noktalarında biyokimyasal analizler için DOS örnekleri toplandı ve klinik periodontal parametrelerin ölçümleri yapıldı. Bulgular: DOS Apelin-13 değerleri G2'de G1'e göre daha yüksekti ve her iki grupta da CPT sonrası azalma gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the levels of Apelin-13, Apelin-36, TAS, TOS, and OSI in GFC samples from systemically healthy individuals with different stages of periodontitis, as well as to evaluate the changes in these biochemical parameters following non-surgical periodontal therapy (NSPT). Material and Method: A total of 61 individuals diagnosed with Stage 1–2 periodontitis (G1, n=31) and Stage 3–4 periodontitis (G2, n=30) were included in the study. DOS samples were collected and clinical periodontal parameters were recorded at four time points: baseline (T0, before NSPT), 1 month (T1), 3 months (T3), and 6 months (T6) after NSPT. Results: GFC Apelin-13 levels were significantly higher in G2 compared to G1, and a decrease was observed in both groups following NSPT (p0,05).