Artroplastik cerrahi uygulanmış yaşlı bireylerde geriatrik yük olma duygularının ameliyat sonrası ağrı ile ilişkisi
The relationship between the feeling of being a burden and postoperative pain in elderly individuals who have undergone arthroplastic surgery
  1. Tez No: 952105
  2. Yazar: CEREN ÇULUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YAVAN, PROF. DR. UMMAHAN FİLİZ ÖĞCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Geriatri, Hemşirelik, General Surgery, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, artroplastik cerrahi geçirmiş yaşlı hastalarda geriatrik yük olma duygusu (GYOD) ile ameliyat sonrası ağrı arasındaki bağı incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi'nde 1 Nisan 23 Mayıs 2025 tarihleri arasında ≥60 yaşındaki 81 hastadan Sosyodemografik Klinik Form, GYOD Ölçeği ve Kısa Ağrı Envanteri verileri toplanmıştır. İstatistiksel çözümlemelerde Pearson Spearman korelasyonları, tek çoklu regresyon, ANOVA, Mann Whitney U ve Ki kare testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between Geriatric Feelings of Burdensomeness (GFB) and postoperative pain in older adults who had undergone arthroplastic surgery. Between 1 April and 23 May 2025, data were collected from 81 patients aged 60 years or older in the Orthopaedics Ward of Bornova Türkan Özilhan State Hospital using a Sociodemographic-Clinical Form, the GFB Scale, and the Brief Pain Inventory. Statistical analyses included Pearson and Spearman correlations, simple and multiple regression, ANOVA, Mann–Whitney U, and chi-square tests.