Neonatal sepsis etkenlerinin inflamasyon belirteçleri ve tam kan parametrelerinin üzerine etkisi
Effects of neonatal sepsis agents on inflammation markers and whole blood parameters
- Tez No: 952106
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE GÖZDE KANMAZ KUTMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Neonatal sepsis yenidoğan döneminde steril sıvılarda çeşitli etken patojenlerin üremesiyle ortaya çıkan yenidoğanlarda önemli mortalite ve morbidite nedeni olan bir klinik durumdur. Günümüzdeki tanı ve tedavi yöntemlerindeki birçok gelişmelere rağmen hala önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Erken tanı koyup hemen tedavi başlanması gereklidir ancak klinik bulguların değişken olması, özgül olmaması, diğer klinik durumlarla karışması ve tanı koyacak mükemmel bir belirtecin olmaması bu durumu zorlaştırmaktadır. Tanı ve tedavideki gecikme çeşitli komplikasyonlara ve saatler içinde ölüme sebep olabilmektedir. Bu nedenle yenidoğan sepsisi tanısının hemen konulması ve hızla tedavinin başlanması gerekmektedir. Neonatal sepsis kesin tanısı için kullanılan altın standart ve en özgün yöntem mikroorganizmanın kan kültüründe üremesidir. Ancak kültürlerde mikroorganizmayı üretmek günlerce sürebilmektedir. Klinik bulguların ortaya çıkmasından ibaren kan kültürü üremesi elde edilinceye kadar geçen sürede tanıda yardımcı olabilecek belirteçlerin kullanılması uygun ampirik tedavinin başlanması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada kanıtlanmış Gram pozitif geç neonatal sepsis ve Gram negatif geç neonatal sepsisli olguların tam kan sayımı parametrelerinin ve akut faz reaktanlarının karşılaştırılması ve belirteç-etken arasındaki olası ilişkinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Neonatoloji Kliniği Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde Eylül 2019 ve Eylül 2022 yılları arasında yatırılarak izlenen ve kanıtlanmış geç neonatal sepsis tanısı almış yenidoğan hastalar dahil edildi. Hastalar üreme etkenlerine göre Gram negatif ve Gram pozitif sepsis grubu olarak iki gruba ayrıldı. Gram pozitif ve negatif sepsisli hastaların üreme olan kan kültürü ile aynı anda alınmış olan hemogram ve akut faz reaktanları karşılaştırıldı. Bulgular: Gram pozitif sepsis grubunda n=71 (%44,4), Gram negatif grubunda ise n=89 (%55,6) olmak üzere toplam 160 bebeğin verisi analiz edildi. İki grupta ortanca gebelik haftaları benzer 33 (28-37) ve 31 (28-35) hafta (p=0.13) ancak doğum ağırlığı Gram negatif olan grupta anlamlı olarak düşük bulundu 1400 (905- 2177) ve 1785 (1110-2870) gram (p=0.03).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Neonatal sepsis is a clinical condition that arises from the proliferation of various pathogenic agents in sterile fluids during the neonatal period, posing a significant cause of mortality and morbidity in newborns. Despite numerous advancements in diagnostic and therapeutic methods today, it remains a critical health issue. Early diagnosis and immediate initiation of treatment are essential; however, the variability and nonspecific nature of clinical findings, their overlap with other clinical conditions, and the lack of a perfect diagnostic marker make this process challenging. The diagnosis of sepsis is established through the combined evaluation of clinical and laboratory findings. Clinical manifestations span a broad spectrum, ranging from subclinical to severe localized or systemic infections. Delays in diagnosis and treatment can lead to various complications and death within hours. Therefore, prompt diagnosis and rapid treatment initiation are imperative for neonatal sepsis. The gold standard and most specific method for definitively diagnosing neonatal sepsis is the isolation of the microorganism through blood culture. However, obtaining microorganism growth in cultures can take several days. During the period between the appearance of clinical symptoms and the results of blood culture growth, using markers that assist in diagnosis is crucial for initiating appropriate empirical treatment. The need for more reliable and rapid diagnostic tests remains vital for early detection. In addition to rapid diagnosis of sepsis in affected infants, unnecessary treatment in non-affected infants must be avoided. Early detection of neonatal sepsis prevents incorrect and unnecessary antibiotic use, reduces the emergence of drugresistant strains, shortens hospital stays, and lowers treatment costs. This study aims to evaluate the effects of pathogens causing late neonatal sepsis (Gram-positive or Gram-negative bacteria) on complete blood count and inflammatory parameters, and to investigate the possible relationship between these markers and pathogens. Method: This study included newborn patients diagnosed with confirmed sepsis and monitored in the Neonatal Intensive Care Units of Ankara Bilkent City Hospital's Neonatology Clinic between September 2019 and September 2022. xi Results: Data from a total of 160 infants were analyzed, with 71 (44%) in the Gram-positive sepsis group and 89 (56%) in the Gram-negative group. The median gestational ages were similar between the two groups—33 weeks (28–37) in the Grampositive group and 31 weeks (28–35) in the Gram-negative group (p = 0.13). However, birth weight was significantly lower in the Gram-negative group: 1400 grams (905– 2177) compared to 1785 grams (1110–2870) in the Gram-positive group (p=0.03). In the analysis of laboratory data, the Gram-negative sepsis group showed significantly lower white blood cell counts, absolute lymphocyte and neutrophil counts, and platelet counts. In contrast, delta neutrophil index (5.1% vs.