Metisilin resistant staphylococcus aureus suşlarındaseftarolin etkinliğinin in vitro araştırılması
In vitro evaluation of the antimicrobial activity of ceftaroline against methicilin resistant staphylococcus aureus
- Tez No: 952104
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Metisilin Resistant Staphylococcus aureus Suşlarında Seftarolin Etkinliğinin İn vitro Araştırılması Amaç: Metisilin resistant Staphylococcus aureus (MRSA) enfeksiyonları çoklu ilaç direnci nedeniyle tüm dünyada ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu enfeksiyonların tedavisinde glikopeptitler ve linezolid tercih edilen ilk ilaçlar olmalarına rağmen, son zamanlarda bu ilaçlardan özellikle vankomisine karşı MİK değerlerinde artış saptanmış ve dirençli suşlar bildirilmeye başlanmıştır.Bu durum MRSA enfeksiyonlarının tedavisinde alternatif ajanlara gereksinim duyulmasına neden olmuştur.Food and Drug Administration (FDA) tarafından Cilt ve Yumuşa Doku Enfeksiyonu (CYDE) ile Toplum Kökenli Pnömoni (TK-Pnömoni) endikasyonlarında kullanım onayı alan seftarolin, bu kapsamda kullanılabilecek 5. Kuşak Sefalosporin üyesi geniş spektrumlu yeni bir antibiyotiktir. Bu çalışmada hastanemizden izole edilen MRSA suşlarında seftarolinin in vitro etkinliği araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Ocak 2010 - Aralık 2014 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na çeşitli kliniklerden gönderilen farklı klinik örneklerden (yara, kan, idrar) izole edilen 98 MRSA suşu dahil edilmiştir. Bunun için seftarolin toz etken maddesi kullanılarak sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile seftarolin MİK değerleri belirlenmiştir. Elde edilen MİK değerleri bu suşlara ait vankomisin ve linezolid MİK değerleri ile CLSI önerileri doğrultusunda kıyaslanmıştır. Bulgular: Çalışmada seftarolin için en düşük ve en yüksek MİK değerleri 0.125-1 µg/mL iken MİK50 ve MİK90 değerleri 0.5 µg/mL ve 1 µg/mL olarak gözlenmiştir.Vankomisin için sırasıyla 0.75-1.5 µg/mL; 1 µg/mL ve 1.5 µg/mL olarak belirlenen bu değerler linezolid için yine sırasıyla 0.38-1.5 µg/mL; 0.75 µg/mL ve 1 µg/mL olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre bütün MRSA suşları seftarolin, vankomisin ve linezolide duyarlı olarak bulunmuştur. Sonuç: Gösterdiği etkin in vitro aktivite nedeniyle seftarolin, MRSA etkenli enfeksiyonların tedavisinde vankomisin ve linezolid için önemli bir alternatif olarak durmaktadır. Ancak ülkemizde halen klinik kullanımı olmayan seftarolin için ülkemizden izole edilen suşlardaki etkinliği konusunda daha güvenilir ve doğru sonuçlara ulaşmak için daha geniş kapsamlı in vivo ve in vitro çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In Vitro Evaluation of the Antimicrobial Activity of Ceftaroline Against Methicilin Resistant Staphylococcus aureus Aim: Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) infections continue to be a serious problem all over the world due to multi-drug resistance. Although glycopeptides and linezolid are the first preferred drugs in treatment of these infections, recently resistant strains and increasing in MIC values have been detected especially against vancomycin. Ceftarolineis a new broad spectrum V. Generation Cephalosporin approved for the treatment of acute bacterial Skin and Soft Tissue İnfection (SSTI) and Community-acquired Pneumonia (CAP) by Food and Drug Administration (FDA) which can be used in these indications. In this study, in vitro activity of ceftaroline was detected in MRSA strains isolated from our hospital. Material and Method:Various clinical specimens (wound, blood, urine) sent from different clinical departments to Ataturk University Hospital Department of Medical Microbiology between January 2010 - December 2014 were included in the study.To determine ceftaroline MIC values, ceftaroline fosamil powder was used for broth microdilution method. The obtained MIC values for ceftaroline was compared with vancomycin and linezolid MIC values according to CLSI criteria. Results: The lowest and the highest MIC values for ceftaroline were between 0.125-1µg/mL while the MIC50 and MIC90 values were observed as 0.5 µg/mL and 1 µg/mL. The lowest and the highest MIC values for vancomycin were 0.75-1.5 µg/mL and the MIC50- MIC90 values were 1 µg/mL - 1.5 µg/mL. These values were determined as 0.38-1.5 µg/mL and 0.75 µg/mL-1 µg/mLfor linezolid respectively.According to these results, all MRSA strains were susceptible to ceftaroline, vancomycin and linezolid. Conclusion : As its excellent in vitro activity, ceftaroline stands as an important alternative for vancomycin and linezolid in the treatment of infections caused by MRSA. But because of no clinical use for ceftaroline in our country to reach more reliable and accurate results on the effectiveness of ceftaroline against the strainsisolated from our country, more extensive in vivo and in vitro studies are needed.