Girdap akımları tekniğinin fiziksel prensipleri ve sanayide uygulamaları
The Principles of eddy current technique and its industrial applications
- Tez No: 95215
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada sanayide özellikle uçak sanayisinde yaygın olarak kullanılan tahribatsız muayene yöntemlerinden olan girdap akımları test metodunun fiziksel prensipleri ile kullanım alanları üzerinde durulmuştur. Bu anlamda THY uçak bakım ünitesi ile Gebze TÜBİTAK - MAM laboratuvarlarında çeşitli örnek numunelerle deneyler yapılmış olup, bu deneylerden elde edilen sonuçların malzeme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Girdap akımları test yöntemi yüzey ve yüzeyaltı hataları test etmek için kullanılan bir yöntemdir. Prob tarafından oluşturulan birincil manyetik alan numunede girdap akımlarını oluşturur. Numunede oluşan girdap akımları ikincil manyetik alanı oluşturur. Eğer numune test edilirken girdap akımlarının yönünde herhangi bir sapma olursa bu değişim bobin tarafından algılanır. Bu sonuçta bize teste tabi tutulan numunede süreksizlik olduğunu gösterir.Anahtar kelimeler : Tahribatsız muayene, girdap akımları.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the physical principles of eddy current testing method, which is one of the nondestructive testing techniques widely used in industry, especially in aviation, and its fields of application. In this context, several tests were conducted on various samples in THY aircraft maintenance unit and at the laboratories of Gebze TÜBİTAK - MAM. The impacts of the results obtained from these tests were evaluated. Eddy current testing method is a tecnique, used to test nonconformance on and under the surface. The primary magnetic field formed by the probe produces eddy currents on the samples. Eddy current on the sample make up the secondary magnetic field. If a deviation takes place in the direction of eddy current during testing, this change is detected by the bobbin. Eventually this shows that there is a discontinuity in the sample tested.Key words : Nondestructive Testing, Eddey Current.