Kombine hipotermi tedavisi ile tüm vücut soğutma tedavisinin uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of long-term outcomes between combined hypothermia therapy and whole-body cooling therapy
- Tez No: 952150
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile kombine soğutma (KS) tedavisi ile tüm vücut soğutma (TVS) tedavisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam 50 hipoksik iskemk ensefalopatili çocuk dahil edilmiştir. Çocukların demografik ve klinik özellikleri detaylı olarak incelenmiş, nörogelişimsel değerlendirme için Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-IV), Stroop Testi ve Denver Gelişimsel Tarama Testi (DGTT) kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocukların ortalama yaşı 85.8±15.9 ay, gebelik haftası ortalaması 39.1±1.5 hafta, doğum ağırlığı ortalaması 3342.09±372.36 gram ve baş çevresi ölçümü ortalaması 35.14±1.64 cm olarak bulunmuştur. Çocukların %72'si erkek, %28'i kızdır. Hipotermi tedavisi olarak %34'üne KS, %66'sına TVS uygulanmıştır. Sarnat evrelemesi %46'sında evre 1, %50'sinde evre 2 ve %4'ünde evre 3 olarak belirlenmiştir. aEEG bulguları %80'inde orta derece bozukluk, %20'sinde ağır derece bozukluk göstermiştir. Çocukların %52'si antikonvülzanla taburcu edilmiş, %66.7'sinin MR bulguları normal, %56'sı normal doğum ile dünyaya gelmiştir. Hipotermi grupları (KS ve TVS) arasında yaş, gebelik haftası, doğum ağırlığı, baş çevresi, kan gazı pH, baz eksisi, Sarnat evrelemesi, aEEG bulguları, antikonvülzanla taburculuk durumu, MR bulguları ve doğum şekli açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. WISC-IV sonuçlarına göre, KS grubunun Tüm Ölçek Zeka Puanı (80.89±11.91) kontrol grubuna (101.53±11.87) göre anlamlı derecede düşüktür (p=0.009). TVS grubunun Tüm Ölçek Zeka Puanı (90.51±12.53) da kontrol grubuna göre daha düşüktür, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0.30). KS ve TVS grupları arasında Tüm Ölçek Zeka Puanları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.44). Gruplar arasında Sözel Kavrama ve İşlemleme Hızı puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Ancak, Algısal Yürütme ve Çalışma Belleği puanlarında gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sözel Kavrama puanı KS grubunda 82±8.06, TVS grubunda 88.67±10.38 ve kontrol grubunda 91.69±9.62 olarak ölçülmüş ve gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.21). Algısal Yürütme puanı KS grubunda 85.56±12.29, TVS grubunda 93.33±12.16 ve kontrol grubunda 107.31±9.03 olup, gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0.004). Bu fark, KS ve kontrol grubu arasında anlamlıdır (p=0.003). Çalışma Belleği puanı KS grubunda 89.22±15.57, TVS grubunda 91.17±16.58 ve kontrol grubunda 106.16±14.33 olarak bulunmuş, gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0.03). Bu fark, KS ve kontrol grubu arasında anlamlıdır (p=0.04). İşlemleme Hızı ve Sözel Kavrama puanlarında gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.32 ve p=0.21). Stroop Testi sonuçlarına göre, Bölüm 2, 3 ve 4'te hipotermi gruplarında anormal sonuç verenlerin oranları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksektir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the long-term outcomes of Combined Cooling (CC) and Whole-Body Cooling (WBC) therapies in children with Hypoxic-Ischemic Encephalopathy (HIE). A total of 50 children diagnosed with HIE were included in the study. The demographic and clinical characteristics of the children were analyzed in detail, and neurodevelopmental assessments were conducted using the Wechsler Intelligence Scale for Children-IV (WISC-IV), the Stroop Test, and the Denver Developmental Screening Test (DDST). The mean age of the included children was 85.8±15.9 months, with a mean gestational age of 39.1±1.5 weeks, a mean birth weight of 3342.09±372.36 grams, and a mean head circumference of 35.14±1.64 cm. Of the children, 72% were male and 28% were female. Among the participants, 34% received CC therapy and 66% received WBC therapy. Sarnat staging identified Stage 1 in 46%, Stage 2 in 50%, and Stage 3 in 4% of the cases. Amplitude-integrated EEG (aEEG) showed moderate abnormalities in 80% and severe abnormalities in 20% of the participants. Upon discharge, 52% were prescribed anticonvulsants, 66.7% had normal MRI findings, and 56% were born via normal delivery. There were no statistically significant differences between the CC and WBC groups regarding age, gestational age, birth weight, head circumference, blood gas pH, base deficit, Sarnat stage, aEEG findings, anticonvulsant use at discharge, MRI findings, or mode of delivery. According to WISC-IV results, the Full-Scale IQ score in the CC group (80.89±11.91) was significantly lower compared to the control group (101.53±11.87) (p=0.009). The Full-Scale IQ score in the WBC group (90.51±12.53) was also lower than that of the control group but was not statistically significant (p=0.30). No significant difference was found between the CC and WBC groups in terms of Full-Scale IQ scores (p=0.44). Additionally, there were no significant differences between groups in Verbal Comprehension or Processing Speed scores (p>0.05). However, significant differences were found in Perceptual Reasoning and Working Memory scores among the groups. The Verbal Comprehension score was 82±8.06 in the CC group, 88.67±10.38 in the WBC group, and 91.69±9.62 in the control group, with no significant difference between the groups (p=0.21). The Perceptual Reasoning score was 85.56±12.29 in the CC group, 93.33±12.16 in the WBC group, and 107.31±9.03 in the control group, showing a significant difference (p=0.004), particularly between the CC and control groups (p=0.003). The Working Memory score was 89.22±15.57 in the CC group, 91.17±16.58 in the WBC group, and 106.16±14.33 in the control group, with a significant difference (p=0.03), notably between the CC and control groups (p=0.04). No significant differences were observed in Processing Speed or Verbal Comprehension scores among the groups (p=0.32 and p=0.21, respectively). According to the Stroop Test results, the proportions of abnormal scores in Sections 2, 3, and 4 were significantly higher in the cooling groups compared to the control group (p0.05).