Hastanelerde depreme karşı yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması konusunda İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir uygulama
Reducing non-structural hazards in hospitals in response to earthquakes: A case study of Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital in Istanbul
  1. Tez No: 952165
  2. Yazar: ÖZCAN ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ülkemizde en sık yaşanan afetlerin başında deprem gelmektedir. Deprem bölgeleri haritasına göre ülkemizin %92'si deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır ve depremleri sıkça yaşamaktadır, Marmara bölgesi ekonomik ve insan yoğunluğu yüzünden depremler konusunda en korkulan bölgedir. Ülkemizde deprem yönetmeliği gereği hastaneler yapısal olarak (zemin, duvar, kolon) denetim altında depreme uygun yapılmaktadır. Dünyada ve ülkemizdeki depremler incelendiğinde bulunan hastanelerin yapısal olarak depremi atlatmasına rağmen yapısal olmayan faktörlerden dolayı kullanılmaz hale gelmektedir. Evler, yapısal olmayan risklerin %40'ını barındırırken, hastaneler ise bu risklerin %92'sinden fazlasını barındırmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi üzerinde yapısal olmayan risklerin analizi ve azaltılması konusunda bir uygulama çalışması yapılmıştır. Araştırmada, hastane genelinde 12 bölümde 7 çeşit metot kullanılarak toplam 110 adet afetten etkilenecek bulguyu tespit edilmiş ve düzeltici faaliyetlerde bulunulmuştur. Hastanelerde yapısal olmayan risklerin azaltılması hastaların, sağlık personelinin güvenliği ve hizmetin devamlılığı için gereklidir. Bu çalışma, hastanelerin afetlere karşı daha dayanıklı hale getirilmesine katkı sağlama amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the most common disasters in our country are earthquakes. According to the earthquake zones map, 92% of our country is located within the earthquake zone and frequently experiences earthquakes. The Marmara region is the most feared area due to its economic and population density. According to our earthquake regulations, hospitals are structurally (ground, walls, columns) inspected and constructed to be earthquake-resistant. When we examine earthquakes in the world and in our country, it is observed that hospitals become unusable due to non-structural factors, despite structurally withstanding the earthquake. While homes contain 40% of non-structural risks, hospitals contain more than 92% of these risks. In this study, an application was carried out to analyze and reduce non-structural risks at Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. In the research, a total of 110 findings that could be affected by disasters were identified and corrective actions were taken using 7 different methods in 12 departments throughout the hospital. Reducing non-structural risks in hospitals is necessary for the safety of patients, healthcare personnel, and the continuity of services. This study aims to contribute to making hospitals more resilient to disasters.