Toplumsal bellek ve su krizi: Çağdaş sanatta ekolojik yıkımın distopik temsilleri
Collective memory and the water crisis: Dystopian representations of ecological destruction in contemporary art
- Tez No: 952166
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP PAZARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, çağdaş sanat bağlamında ekolojik yıkım ve su krizinin, toplumsal bellek ve distopya kavramlarıyla nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Çalışma, bellek/hafıza tartışmalarını su krizinin tarihsel ve güncel boyutlarıyla ilişkilendirmekte; Antroposen söylemini kavramsal arka plan olarak değerlendirmektedir. Nitel araştırma yaklaşımına dayanan tez; betimsel analiz, doküman incelemesi ve örnek olay yöntemlerini kullanmaktadır. Seçili sanatçıların yapıtlarını çözümlemekte ve araştırmacının özgün üretimlerini ekolojik yıkım ile susuzluk temalarıyla birlikte sunmaktadır. Bulgular, çağdaş sanatın ekolojik krizleri distopik bir estetik aracılığıyla görünür kılabildiğini ve toplumsal bellekte farkındalık üretimine katkı sağladığını göstermektedir. Çalışma, sanatın ekolojik yıkım karşısında eleştirel bir bellek mekânı olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how ecological destruction and the water crisis are represented through the concepts of collective memory and dystopia in the context of contemporary art. The study relates debates on memory/remembrance to the historical and current dimensions of the water crisis and evaluates the Anthropocene discourse as the conceptual background. Based on a qualitative research approach, the thesis employs descriptive analysis, document analysis, and case study methods. It analyzes the works of selected artists and presents the researcher's original productions together with the themes of ecological destruction and water scarcity. The findings show that contemporary art can make ecological crises visible through a dystopian aesthetic and contribute to the production of awareness in collective memory. The study reveals that art functions as a critical site of memory in the face of ecological destruction.