Türkiye'de ekonomik suçlar kapsamında kara para aklama yöntemi üzerine bir değerlendirme
An evaluation of money laundering methods within the scope of economic crimes in Turkey
- Tez No: 952177
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kara para olgusu, yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda toplumsal, hukuki ve ahlaki boyutlarıyla da ele alınması gereken çok yönlü ve güncel bir sorundur. Yasa dışı gelirlerin meşru finansal sistemlere entegre edilmesi süreci olan kara para aklama, ekonomik yapıyı zayıflatmanın yanı sıra suç ekonomisinin genişlemesine, adalet sistemine duyulan güvenin azalmasına ve toplumsal dengelerin bozulmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, kara para aklamanın çok boyutlu etkilerini inceleyerek, konunun hem ekonomik hem de sosyal yönlerinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, kara para aklama suçunun ekonomik, toplumsal ve ahlaki etkilerini çok yönlü ele alabilmek için karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, nicel ve nitel tekniklerin birlikte kullanılmasını sağlayarak hem sayısal verilerle desteklenmiş sonuçlara ulaşmayı hem de konunun derinlemesine değerlendirilmesini mümkün kılmıştır. Nicel boyutta, MASAK tarafından yayımlanan güncel istatistiksel veriler kullanılmıştır. İşlem sayıları, ihbarlar, şüpheli işlem bildirimleri ve alınan önlemler gibi değişkenler analiz edilerek kara para aklamanın ekonomik boyutu ve finansal sistem üzerindeki etkileri nesnel verilerle ortaya konmuştur. Nitel boyutta ise kara para aklamanın toplum yapısı, ahlaki değerler, kamu güveni ve adalet duygusu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda literatür taraması yapılmış; akademik yayınlar, yasal düzenlemeler ve kurum raporları üzerinden yorumlayıcı bir analiz ii gerçekleştirilmiştir. Böylece kara paranın yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda toplumsal yapıyı da tehdit eden ciddi bir sorun olduğu vurgulanmıştır. Sonuç olarak, karma yöntem sayesinde hem ölçülebilir veriler elde edilmiş hem de toplumsal ve ahlaki etkiler derinlemesine değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of money laundering is a multidimensional and contemporary issue that must be addressed not only from an economic standpoint but also from social, legal, and ethical perspectives. The process of integrating illicit proceeds into the legitimate financial system weakens the economic structure, contributes to the growth of the criminal economy, undermines trust in the justice system, and disrupts social balance. This study aims to explore the multifaceted impacts of money laundering and to contribute to a deeper understanding of both its economic and social dimensions. In this study, a mixed-methods approach was employed to comprehensively examine the economic, social, and ethical impacts of money laundering. This methodology, which integrates both quantitative and qualitative techniques, enabled the achievement of results supported by numerical data while also allowing for an in-depth analysis of the subject. On the quantitative side, up-to-date statistical data published by the Financial Crimes Investigation Board (MASAK) were utilized. Variables such as the number of transactions, reports, suspicious activity notifications, and implemented measures were analyzed to objectively reveal the economic dimension of money laundering and its effects on the financial system. On the qualitative side, the study explored the impact of money laundering on social structure, moral values, public trust, and the sense of justice. A literature review was conducted, and interpretive analyses were performed based on academic publications, legal regulations, and institutional reports. This approach emphasized that money laundering is not only an economic v issue but also a serious threat to social cohesion. Consequently, the mixed-methods approach allowed for the collection of measurable data alongside a thorough evaluation of social and ethical effects.