Problem çözmeye dayalı öğrenme yaklaşımının bilişsel esnekliğe etkisi
The effect of problem solving based learning approach on cognitive flexibility
- Tez No: 952176
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, problem çözmeye dayalı öğrenme yaklaşımının bilişsel esnekliğe etkisini kapsamlı bir şekilde incelemiştir. Çalışmada bilişsel esnekliğin tanımlanması, ölçülmesi ve problem çözmeye dayalı öğrenme yaklaşımının bu beceri üzerindeki etkilerinin kapsamlı olarak ele alınması sağlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi çerçevesinde, neden-sonuç ilişkisini test etmek amacıyla yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu Balıkesir ilinde bulunan bir ortaokulun 87 öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, araştırmacının görev yaptığı okulda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Katılımcılar, araştırmanın amacına hizmet edecek nitelikleri taşıdıkları ve ulaşılabilir oldukları için uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış olan Bilişsel Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Ön test ve son test uygulamaları sonucu elde edilen puanlar arasındaki farkların analiz edilebilmesi için verilerin dağılımına bakılmış ve normallik testi yapılmıştır. Test sonuçlarına göre SPSS programı dahilinde bağımlı örneklem t-testi, bağımsız örneklem t- testi, uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, problem çözmeye dayalı öğrenme yaklaşımının bilişsel esneklik üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, hem uygulayıcılar hem de akademisyenler için yol gösterici nitelikte bulunmuş, eğitim-öğretim süreçlerinin geliştirilmesinde bilimsel verilere dayalı stratejilerin oluşturulmasına katkı sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has comprehensively examined the effect of the problem-solving-based learning approach on cognitive flexibility. The study has provided a comprehensive examination of the definition and measurement of cognitive flexibility and the effects of the problem-solving-based learning approach on this skill. The research used a quasi-experimental design to test the cause-effect relationship within the framework of the quantitative research method. The study group consists of 87 students from a secondary school in Balıkesir province. The study group of this research consists of students studying at the school where the researcher works. The participants were determined using the convenience sampling method because they had the qualifications to serve the purpose of the research and were accessible. The Cognitive Flexibility Scale, which has proven validity and reliability, was used in the data collection process. In order to analyze the differences between the scores obtained as a result of the pre-test and post-test applications, the distribution of the data was examined and a normality test was performed. According to the test results, dependent sample t-test, independent sample t-test were applied within the SPSS program. The findings of the research showed that the problem-solving-based learning approach has positive effects on cognitive flexibility. The findings obtained were found to be guiding for both practitioners and academicians, and it was determined that they contributed to the creation of strategies based on scientific data in the development of education-training processes.