Denizli ili çevresinde çıkan pıaneta blu mermerinin iç mekan ıslak hacimlerinde kullanımının incelenmesi
An investigation on the use of pianeta blu marble quarried in the Denizli region in interior wet spaces
- Tez No: 952191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, Denizli ilinde bulunan mermer ocakları incelenmiştir. Çal Kısık Kanyonu'ndan çıkarıldığı belirlenen“Pianeta Blu”ticari isimli mermerin laboratuvar testleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğal Taş Analiz Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Mermerin mekanik özellikleri, pandül cihazları da kullanılarak toplamda on farklı test yöntemiyle değerlendirilmiştir. Kayma direnci, buhar geçirgenliği, asitlere karşı dayanıklılık ve sertlik gibi kriterler doğrultusunda, söz konusu mermerin ıslak hacim uygulamaları için uygunluğu araştırılmıştır. Uygulanan testler sonucunda, mermer numunelerinin boyut ve adetlerinin, test türüne bağlı olarak değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Test sonuçlarına göre Pianeta Blu mermerinin ıslak hacimlerde duvar yüzeylerinde rahatlıkla kullanılabileceği; ancak zemin uygulamalarında, özellikle ıslak alanlarda, ilave yüzey işlemlerinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Travertenleriyle ünlü olan Denizli ilinin mermer potansiyelini ortaya koymak, bu bölgedeki mermerle ilgili çalışmaları artırmak ve gelecekte yapılacak araştırmaları teşvik etmek, bu çalışmanın temel amacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, marble quarries located in Denizli, Turkey, were investigated. Tests were conducted on a type of marble called Pianeta Blu, which was identified as being extracted from the Çal Kısık Canyon. These tests were carried out at the Natural Stone Analysis Laboratory of Afyon Kocatepe University. The mechanical properties of the marble were examined through ten different tests, some of which utilized pendulum equipment. Characteristics such as slip resistance, water vapor permeability, acid resistance, and hardness were assessed to determine the suitability of the marble for use in wet areas. According to the test results, the dimensions and quantities of the marble samples varied depending on the type of test performed. The findings indicated that Pianeta Blu marble is highly suitable for use on wall surfaces in wet spaces. However, for flooring applications—especially in wet environments—additional surface treatments are required. The primary aim of this study is to highlight the value of Denizli's marble, alongside its well-known travertines, to contribute to the growing body of research on the region's natural stones and to encourage further studi es in this area.