Geçmişten günümüze Diyarbakır'daki bazalt taş işçiliği
Investigation on deterioration mechanisms of the basalts employed in the Diyarbakır city walls
- Tez No: 952190
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın amacı, Diyarbakır'da bazalt taş işçiliğinin tarihsel gelişimini, tekniklerini, kültürel önemini ve çağdaş uygulamalarını irdelemek olacaktır. Söz konusu çalışma, bölgenin mimari mirasını, bazalt taş oyma için kullanılan aletleri ve yöntemleri, bazalt taş işçiliğinin sosyo-ekonomik yönlerini ve Diyarbakır'ın kimliğinde bazalt taş yapıların rolünü araştırmayı içerecektir. Ayrıca geleneksel bazalt taş işçiliğinin zaman içinde nasıl evrildiği değerlendirilecektir. Diyarbakır'daki bazalt taş işçiliğinin geçmişten günümüze olan sürecini detaylı bir şekilde incelerken, aynı zamanda bu sürecin bölgenin kültürel, ekonomik ve sosyal yapısına olan etkileri de değerlendirilecektir. Bazalt taş işçiliğinin geçmişteki kullanımı ve günümüzdeki uygulamaları arasındaki farklılıklar ortaya konulacak ayrıca, bazalt taş işçiliğinin gelecekteki sürdürülebilirliği de tartışılacaktır. Çalışmada, bazalt taş işçiliğinin Diyarbakır'ın turizm potansiyeli üzerindeki etkileri ve kültürel mirasa katkıları gibi konular da ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the historical development, techniques, cultural significance, and contemporary applications of basalt stone craftsmanship in Diyarbakır. This study will include an investigation of the region's architectural heritage, the tools and methods used for basalt stone carving, the socio-economic aspects of basalt stone craftsmanship, and the role of basalt stone structures in the identity of Diyarbakır. Additionally, the evolution of traditional basalt stone craftsmanship over time will be evaluated. While exploring the process of basalt stone craftsmanship from the past to the present in Diyarbakır, the study will also assess the impact of this process on the region's cultural, economic, and social structure. Differences between the historical use of basalt stone craftsmanship and its contemporary applications will be highlighted, and the future sustainability of basalt stone craftsmanship will also be discussed. The study will also address topics such as the impact of basalt stone craftsmanship on Diyarbakır's tourism potential and its contributions to cultural heritage.