Lise yabancı dil öğrencilerinin İngilizce okuduğunu anlama becerisini geliştirmede zihin haritası tekniğinin kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of the mind mapping technique to improve the English reading comprehension skills of high school foreign language students
  1. Tez No: 952200
  2. Yazar: NEŞE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, lise 11. ve 12. sınıf yabancı dil öğrencilerinin İngilizce okuduğunu anlama becerilerini geliştirmede zihin haritası tekniğinin etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada eylem araştırması deseni kullanılmış, uygulamalar 2024-2025 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar'ın Çay ilçesindeki bir Anadolu lisesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, 11. sınıftan 14 öğrenci ve 12. sınıftan 11 öğrenci olmak üzere toplam 25 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin İngilizce okuduğunu anlama becerileri zihin haritası tekniği ile desteklenmiş ve uygulama süreci üç eylem planı şeklinde yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan İngilizce okuduğunu anlama testi, öğrenci günlükleri, yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri ve öğretmen günlükleri kullanılmıştır. Nicel veriler bağımlı örneklem t-testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann Whitney-U testi ile analiz edilmiş; nitel veriler ise içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, hem 11. sınıf hem de 12. sınıf öğrencilerinin ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuş, zihin haritası tekniğinin okuduğunu anlama becerilerinin gelişimine olumlu katkı sağladığı görülmüştür. Sınıf düzeyine ve cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde ise anlamlı bir farklılık saptanmamış, tekniğin tüm gruplarda benzer etki gösterdiği belirlenmiştir. Öğrenci görüşlerine göre, zihin haritaları tekniği; bilgiyi organize etme, kelime öğrenimi, metin ana fikirlerini belirleme, görselleştirme, motivasyon artışı ve okuma performansını geliştirme gibi alanlarda fayda sağlamıştır. Öğretmen günlükleri de öğrencilerin okuma etkinliklerinde daha aktif rol aldığını, teknikle yapılan derslerin öğrencilerde ilgi ve dikkat düzeyini artırdığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, zihin haritası tekniği, lise yabancı dil öğrencilerinin İngilizce okuduğunu anlama becerilerini geliştirmede etkili bir yöntem olarak önerilmektedir. Bu tekniğin yabancı dil öğretim programlarına dâhil edilmesi, öğrencilerin metinleri analiz etme, bilgileri organize etme ve anlamlandırma süreçlerini destekleyerek okuma becerilerini güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of the mind mapping technique on improving the English reading comprehension skills of 11th and 12th grade foreign language students. The research employed an action research design, and the implementations were carried out during the 2024-2025 academic year at an Anatolian high school in the Çay district of Afyonkarahisar. The study group consisted of a total of 25 students, 14 from the 11th grade and 11 from the 12th grade. In the research, students' reading comprehension skills were supported by the mind mapping technique, and the implementation process was carried out in three action plans. Data collection tools included an English reading comprehension test prepared by the researcher, student diaries, semi-structured focus group interviews, and teacher diaries. Quantitative data were analyzed using paired samples t-test, Wilcoxon signed-rank test, and Mann Whitney-U test, while qualitative data were analyzed through thematic analysis and frequency analysis. According to the findings, there were statistically significant differences between the pre-test and post-test scores of both 11th and 12th grade students, indicating that the mind mapping technique had a positive effect on the development of reading comprehension skills. Analyses conducted based on grade level and gender revealed no significant differences, suggesting that the technique had a similar effect across all groups. According to students' views, the mind mapping technique provided benefits in areas such as organizing information, vocabulary learning, identifying main ideas of texts, visualization, increasing motivation, and improving reading performance. Teacher diaries also revealed that students took a more active role in reading activities and that lessons conducted with the technique increased students' interest and attention levels. In conclusion, the mind mapping technique is recommended as an effective method to improve the English reading comprehension skills of high school foreign language students. Integrating this technique into foreign language teaching programs will support students' processes of analyzing, organizing, and comprehending texts, thereby enhancing their reading skills.