Câhiliye döneminde halk inanışları
Folk beliefs in the age of the Jāhiliyya
- Tez No: 952214
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİD KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamız, Câhiliye Dönemi halk inanışlarını, özelde ise içerisinde dini inanç bulunmayan batıl inançları ortaya koymayı hedeflemektedir. İlk bölümde dönemin zihin yapısını anlamak için câhiliye devri hakkında kısa bir bilgi verilmiş ve uğursuz sayılan inançlar ele alınmıştır. İkinci bölümde uğur sayılan inanışlara değinilmiş ve son olarak ise uğur-uğursuzluk dışında Câhiliye Araplarının sosyal hayatlarında âdetleri haline gelen bazı ritüellere ve bir hastayı geleneksel yöntemlerle nasıl tedavi ettiklerine değinilmiştir. Batıl inançlar, temelde bir dayanağı olmamasına rağmen günümüzde ve geçmişte olduğu gibi her toplumda görülen yaygın inanış şekilleridir. Câhiliye Arapları da bu tür bazı inançları günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmişti. Bu inanışlar halk arasında canlılığını korumaktaydı. Olayların meydana gelmesini uğur ve uğursuzluklara bağlar buna göre yaşamlarını şekillendirirlerdi. Hazırladığımız bu çalışmada her türlü farklılığı içerisinde barındıran, Câhiliye Araplarının gelenek ve ritüellerine değindik.
Özet (Çeviri)
Our study aims to highlight the superstitions of the pre-Islamic Arabian period, specifically those without religious beliefs. First, a brief overview of the mindset of the period is provided to understand the context of the pre-Islamic era, followed by the exploration of beliefs considered unlucky. In the second section, beliefs regarded as lucky are discussed, and finally, some rituals that became customary in the social life of pre-Islamic Arabs and how they traditionally treated a patient are examined. Superstitions are widely held beliefs found in every society, both in the past and today, despite lacking any solid foundation. The pre-Islamic Arabs also integrated some of these beliefs into their daily lives. These beliefs remained alive among the people, as they connected events to notions of luck and unluckiness, shaping their lives accordingly.