Domates posasının yem değerini arttırma olanakları üzerinde bir araştırma
An Investigation on possibilities of increasing feed value of tomato pomace
  1. Tez No: 95222
  2. Yazar: HABİL UMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET DOMATES POSASININ YEM DEĞERİNİ ARTTIRMA OLANAKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışma domates posasının yem değerini arttırma olanaklarını belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için domates posası işlenmemiş, kuru maddede olmak üzere %3.5 üre ve %2.5 NaOH ile işlenmiş ve silindir ile ezilmiş olmak üzere fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutularak silolanmıştır. Araştırmanın yem materyalini oluşturan işlenmemiş (İDPS), %3.5 üre ile işlenmiş (ÜDPS), %2.5 NaOH ile işlenmiş (NDPS) ve silindir ile ezilmiş (EDPS) domates posası silajlarının ham besin maddeleri kuru madde (KM), kuru maddede olmak üzere organik maddeler (OM), ham protein (HP), ham yağ (HY), ham sellüloz (HS), nitrojensiz öz maddeler (NÛM), ham kül ve Metabolik Enerji (kcal/kg) içerikleri sırasıyla; %17.94, 19.75, 18.35 ve 21.22; %94.73, 94.71, 92.34 ve 93.90; %23.50, 30.42, 22.02 ve 23.08; %12.82, 10.19, 11.94 ve 11.23; %40.50, 44.88, 40.67 ve 42.03; %17.91, 8.22, 17.71 ve 17.56; %5.27, 5.29, 7.66 ve 6.10; 2421.87, 2476.84, 2399.56 ve 2344.59 kcal/kg olarak, pH, kuru maddede olmak üzere laktik asit, asetik asit, butirik asit içerikleri ve Flieg Puanları ise sırasıyla; 5.11, 5.22, 5.39 ve 5.45 ; %1.247, 1.357, 1.035 ve 1.376 ; %3.940, 2.600, 1.935 ve 2.280 ; %0.371, 0.000, 0.739 ve 0.000 ; 70, 70, 70 ve 70 olarak saptanmıştır. Deneme materyali domates posası silajları ile yapılan sindirim denemesi sonucunda KM, OM, HP, HY, HS ve NÛM içeriklerinin ortalama sindirilme dereceleri sırasıyla; %58.83±0.655, 63.30±1.681, 60.99±0.371 ve 58.08±0.849 ; %59.94±0.604, 64.35±1.742, 60.54±0.559 ve 59.71±0.866 ; %78.18±0.226, 78.26±2.023, 68.55±1.241 ve 70.85±0.586 ; %78.18±1.786, 82.37l1.563, 86.39±0.316 ve 81.19l1.138 ; %52.1810.505, 61.0812.292, 50.20l0.900 ve 50.64i2.407 ; %53.70l4.718, 13.41 15.471, 56.90i0.653 ve 53.06ı3.763 olarak saptanmış ve ayrıca ÜDPS'de KM'nin sindirilme derecesinde İDPS ve EDPS'ye.OM, HP ve HS'nin sindirilme derecelerinde diğer silajlara ve NDPS'de HYnin sindirilme derecesinde İDPS ve EDPS'ye göre istatistiki olarak önemli (P0.05) bulunmuştur. Rumende kuru madde parçalanabilirlik parametrelerinden ' a ', ' b ', 'a+b ', ' c ', RSD, yıkama kaybı ve KMe (kuru madde etkin parçalanabilirliği) değerleri saptanmış ve aynı rumen koşullarında az da olsa gözlenen farklılıklar işleme yöntemlerinin etkilerinin rumende farklı etki göstermesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSRACT AN INVESTIGATION ON POSSIBILITIES OF INCREASING FEED VALUE OF TOMATO POMACE This research carried out to determine the possibilities of increasing the feed value of tomato pomace. In order to reach this aim, untreated pomace (UP), pomaces treated with 3.5% urea or 2.5% NaOH and crushed by rolls were ensiled. Dry matter (DM), organic matter (OM), crude protein (CP), crude fat (CF), crude fiber (CC), nitrogen free extract (NFE), crude ash and Metabolic Energy (kcal/kg) components of the dry matter of untreated pomace silage (UPS), 3.5% urea treated pomace silage (UTPS), 2.5% NaOH treated pomace silage (NTPS) and crushed pomace silage (CPS) were found as 17.94, 19.75, 18.35 and 21.22%; 94.73, 94.71, 92.34 and 93.90%; 23.50, 30.42, 22.02 and 23.08%; 12.82, 10.19, 11.94 and 11.23%; 40.50, 44.88, 40.67 and 42.03%; 17.91, 8.22, 17.71 and 17.56%; 5.27, 5.29, 7.66 and 6.10%; 2421.87, 2476.84, 2399.56 and 2344.59 kcal/kg respectively and pH, lactic acid, acetic acid, butyric acid and Flieg points were found as 5.11, 5.22, 5.39 and 5.45; 1.247, 1.357, 1.035 and 1.376%; 3.940, 2.600, 1.935 and 2.280% ; 0.371, 0.000, 0.739 and 0.000%; 70, 70, 70 and 70 respectively. At the end of digestion trial which was carried out with tomato pomace silages, digestibility rates of the DM, OM, CP, CF, CFiber and NFE determined as 58.83±0.655, 63.30±1.681, 60.99±0.371 and 58.08±0.849%; 59.94±0.604, 64.35±1.742, 60.54±0.559 and 59.71 ±0.866%; 78.18±0.226, 78.26±2.023, 68.55±1.241 and 70.85±0.586%; 78.18l1.786, 82.37±1.563, 86.39±0.316 and 81.19±1.138%; 52.18±0.505, 61.08±2.292, 50.20±0.900 and 50.64±2.407%; 53.70±4.718, 13.41 ±5.471, 56.90±0.653 and 53.06±3.763% respectively and the differences of digestibilities of the DM in the UTPS and UPS and CPS ; OM, CP and CC between in the other silages and CF content of NTPS; was significantly higher than UPS (p0.05).