Polis Mecmuası'nda köpeklerin kurum hizmetinde kullanılması
Dogs in institutional service in Polis Mecmuası
- Tez No: 952235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanlık tarihi boyunca güvenlik ihtiyacı, çeşitli yasaların ve bu yasaları uygulayacak emniyet teşkilatlarının doğmasına neden olmuştur. Emniyet güçleri, görevlerini yerine getirirken silah ve otomobil gibi bilinen araç gereçlerin yanı sıra, olağanüstü hız, çeviklik ve gelişmiş koku alma duyularıyla öne çıkan köpeklerden de faydalanmıştır. Köpeklerin güvenlik amaçlı kullanımı antik çağlardan başlayarak günümüze kadar devam etmektedir. Özellikle 18. yüzyıldan sonra köpekler, suçluların takibinde ve yakalanmasında etkin bir şekilde kullanılmak üzere eğitilmeye başlamışlardır. Osmanlı Devleti'nde Türk Polis Teşkilatı'nın kurulmasıyla birlikte bu konuya daha çok önem verilmiş, II. Abdülhamit döneminde önemli adımlar atılmıştır. Bu dönemde polis teşkilatında kullanılmak üzere Avrupa'dan birçok polis köpeği satın alınmış ve yurt dışına bu konuda eğitim almak üzere polis memurları gönderilmiştir. Polis Teşkilatını güçlendirmek ve modernleştirmek için atılan bu adıma Türk Polis Teşkilatı'nın resmî yayın organı olan, Polis Mecmuası çok önemli katkılar sağlamıştır. Polis Mecmuası, 1913'ten günümüze kadar düzenli biçimde yayımlanarak varlığını sürdürebilen nadir yayınlardan biridir. Günümüzde“Polis Dergisi”olarak da halen yayınlanmaya devam eden derginin içeriği; ünlü sabıkalıların ve hırsızların fotoğrafları, olay yerinde bulunan parmak izleri, başta Fransa olmak üzere Avrupa polis teşkilatları hakkındaki yazılardan ve görsellerden oluşmakta, köpeklerin kurum hizmetinde kullanılmasına dair çok önemli bilgiler sunmaktadır. Dergi, Avrupa'da suçlu takibinde kullanmak üzere köpeklerin özel bir şekilde nasıl eğitim ve idare edildiği ve bu köpeklerden suçluları takip etmede ve ortaya çıkarmada, hırsızlık ve cinayet gibi olaylarda ne kadar faydalanıldığının altını çizmiştir. Dergide, polis köpeklerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, polis köpeklerinin eğitim süreçleri, kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar ve Avrupa'da polis köpeği kullanılarak aydınlatılan olaylar geniş bir şekilde anlatılmıştır. Polis Mecmuası'nda yayımlanan bu bilgiler sayesinde, polis köpeklerinin önemi hem Türk Polis Teşkilatında hem de halkın gözünde artmış ve yayınlarıyla günümüzde köpeklerinin kullanımında ve yetiştirilmesinde öncü bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the need for security has led to the development of various laws and the establishment of law enforcement agencies to enforce them. In fulfilling their duties, security forces have utilized not only conventional tools such as firearms and vehicles but also dogs, known for their extraordinary speed, agility, and keen sense of smell. The use of dogs for security purposes dates back to ancient times and continues to this day. Especially after the 18th century, dogs began to be systematically trained for tracking and apprehending criminals. In the Ottoman Empire, with the establishment of the Turkish Police Organization, this issue gained increasing importance. Significant steps were taken during the reign of Sultan Abdulhamid II, including the purchase of police dogs from Europe and the dispatch of police officers abroad for specialized training. As part of the efforts to strengthen and modernize the Police Organization, Polis Mecmuası, the official publication of the Turkish Police, played a significant role. First published in 1913, Polis Mecmuası is one of the rare periodicals that has continued to be published regularly and is still in circulation today under the name“Polis Dergisi.”The journal features photos of notorious criminals and thieves, fingerprints from crime scenes, and articles and illustrations about European police forces, particularly in France. It also offers valuable information on the use of dogs in institutional service. The journal emphasized how dogs were specially trained and managed for criminal tracking in Europe and how effective they were in solving cases such as theft and murder. Topics such as the selection criteria for police dogs, their training processes, operational usage, and notable cases involving police dogs in Europe were comprehensively covered. Thanks to the information published in Polis Mecmuası, the importance of police dogs was increasingly recognized by both the Turkish Police and the public, and the journal played a pioneering role in promoting their use and training practices.