Süleymaniye doğumevinde 2004- 2010 yılları arasında tanı ve tedavisi yapılan ektopik gebelik olgularının deskriptif analizi
Diagnosis and management of ectopic pregnancies: a descriptive analysis of cases at süleymaniye maternity hospital(2004-2010)
  1. Tez No: 952273
  2. Yazar: AYŞE KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN HASAN FEHMİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ:Bu çalışma kliniğimizde ektopik gebelik tanısıyla izlenen hastalarda risk faktörleri, semptomlar, klinik ve laboratuvar bulguları, tedavi yöntemleri ve prognozun belirlenmesi, sonuçların literatürle birlikte gözden geçirilerek erken tanı ve uygun tedavi yaklaşımının belirlenebilmesine katkı sağlaması amaçlanarak planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2004- 2010 yılları arasında ektopik gebelik tanısıyla izlenmiş olan hastalar arasında yapıldı. Araştırmaya seçilme kriterleri; ektopik gebelik öntanısıyla yatmış olmak olarak belirlendi. Endometriyal küretaj materyalinin patolojik incelemesinde koriyon villus saptanan olgular, ektopik gebelik olarak değerlendirilmediği için çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR: Toplam olgu sayısı 263 idi., Ayni dönemde hastanemizin toplam doğum ve toplam gebelik sayısı: 54754 gebelik ve doğum sayısı 30204 idi. Ektopik sıklığı %0,44 olarak saptandı. Bizim çalışma grubumuzda yaş ortalaması 29'du. Hastaların 12 (% 4,5) sinde daha önceden geçirilmiş ektopik gebelik hikayesi mevcuttu. Hastalarımızın 39 (%14,8)'unda geçirilmiş batın cerrahi öyküsü mevcuttu. Salpenjektomi hikayesi % 5,3 idi. Olguların 36 (%13,7)'nda sadece izlem, 22 (%8,4)'inde medikal tedavi ve 183 (%69,58)'inde cerrahi tedavi uygulandı. Cerrahi tedavi uygulanan olguların % 86,34'ünde tercih edilen cerrahi prosedür salpenjektomi idi. Olguların venöz kan β-hCG ortalaması 2093,94, peritoneal β-hCG ortalaması 11663,58 idi ve aralarında istatistiki olarak ileri düzeyde anlamlı farklılık saptandı (p< 0.0001). Olguların Rp/v ortalaması 9,45 saptandı. Olguların 163(% 62,4)'üne telefonla ulaşıldı. Yeniden ektopik gebelik olan olgu sayısı 2 (%0,8) idi. EG nedeniyle opere olan hastalarda dismenore ve disparoni oranlarında istatistiki olarak anlamlı oranda artış mevcuttu. SONUÇ: Jinekolojik acil pratiğinde, ektopik gebelik, klinik semptom ve bulgular yerleşim yerine ve rüptür varlığına göre farklı olabileceğinden, ayırıcı tanıda her zaman akılda tutulmalıdır. Ektopik gebelik tanısı konulmasında douglas ponksiyonu ile peritoneal sıvı β-hCG ile venöz kan β-hCG oranları çok önemlidir. Cerrahi tedavi, gözlem tedavisi ve medikal tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.Cerrahi ve medikal tedavinin riskleri dikkate alındığında, uygun hastalara gözlem tedavisi yapılması iyi bir seçenek olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The goal of our study was to determine the epidemiologic and clinical characteristics, risk factors, symptoms, clinical and laboratory findings, diagnosis and treatment methods, and fertility results of ectopic pregnancy in the patients who were diagnosed and treated in our clinic. In addition, by reviewing these results along with the literature, we aimed to contribute to diagnostic approaches and determining appropriate treatment modalities. MATERIALS AND METHOD: This study was completed among the patients who applied to Suleymaniye Training and Research Hospital Gynecology Polyclinic between the years of 2004 and 2010 with complaints of ectopic pregnancy. Our research criteria was determined to be admitted to the hospital with the diagnosis of ectopic pregnancy. The findings of chorion villus which were found by the pathological analysis of endometrial curettage material were excluded from our study. FINDINGS: Total case was 263. At the certain period, total number of pregnancy and delivery cases in our hospital was 54754 pregnancy and 30204 delivery cases. The prevelance of ectopic pregnancy was determined as 0,44%. In our study group, the average age of the patients was 29. While 4.5% of the patients had the history of ectopic pregnancy, 14.8% of them had the history of abdominal surgery. 5.3% patients had salpingectomy history. Only 13.7% of the cases had observational treatment, 8.4% of them had medical treatment and 69.58% of the cases had surgical treatment. The preferred surgical procedure was salpingectomy in the 86.34% of the cases who had surgical treatment.