Düşük riskli Türk populasyonunda 16-28 haftalar arasında fetal kulak boyu nomogramı
- Tez No: 709594
- Danışmanlar: DR. HASAN FEHMİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki hedefimiz düşük riskli Türk populasyonunda 16-28 gebelik haftaları arasındaki fetal kulak boyu nomogramını oluşturmaktı. Ayrıca bu sonuçları literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırarak karyotip anomalisi olan fetusları saptamada fetal kulak boyu ölçümünün genetik sonogramın bir parçası olabileceğini vurguladık. MATERYAL ve METOD: Çalışmamız Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Semiha Şakir Doğumevi'nde Ağustos 2009-Ağustos 2010 tarihleri arasında yapıldı. Anöploidi, anhidramnios ve ikiz gebeliği olmayan 389 hastada US ile fetal kulak boyu koronal planda ölçüldü. Gebelik haftası ile fetal kulak boyu arasındaki ilişkiyi en iyi tanımlayan 50, 5 ve 95. persantil regresyon eğrileri oluşturuldu. BULGULAR: Çalışmamızda fetal kulak boyu ölçümü gebelik haftası ile uyumlu bir şekilde lineer olarak artış gösterdi. Bu artış diğer fetal biyometrik ölçümlerle de korele olarak izlendi. SONUÇ: Kromozomal anomalileri saptamak için yapılan sitogenetik çalışmalar invazivdir. Aynı zamanda işleme ait maternal ve fetal bazı riskler taşır. US teknolojisindeki gelişmeler genetik sonogramın ön plana çıkmasına neden olmuştur. Fetal kulağın ölçümü literatürdeki karyotip anomalili fetuslarda saptanan değerleri gözönüne alındığında genetik sonogramın bir parçası olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: We sought to develop a nomogram for fetal ear length measurements from a large population of healthy second and third trimester fetuses and to investigate the correlation of fetal ear length with other standard fetal biometry measurements, as follows: biparietal diameter, head circumference, abdominal circumference, femur length , and humerus length. STUDY DESİGN: Ear length measurement was obtained prospectively in 389 singleton fetuses between 16 and 28 weeks ' gestational age. RESULTS: A nomogram was developed by linearly regressing ear length on gestational age. ( Ear length ( in milimeters)=16,98+)(-0,68XGW)+(0,085XGW)²+(-0,002XGW)³). There was a high correlation between ear length and gestational age (r=0,888) CONCLUSION: The results of this study provide normative data on growth of fetal ear length from 16 to 28 weeks ' gestation. Good correlation was also observed between ear length and other fetal biometric measurements ( biparietal diameter, head circumference , abdominal circumference, femur length, and humerus length ).