Hiperbilirubinemili yenidoğan erkek bebeklerde glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim düzeyleri
Glucose-6-phosphate dehydrogenase enzyme levels in newborn male infants with hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 923497
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: UZMAN RENGİN ŞİRANECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çalışma Temmuz 2006 - Haziran 2007 tarihleri arasında Süleymaniye Semiha Şakir Doğumevi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde toplam 100 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların 19'u kontrol grubu olarak değerlendirilmiş olup; 6 olguda ise enzim eksikliği saptanmıştır. Çalışma grubundaki olguların maksimum bilirubin düzeyleri, kontrol grubu olgularının maksimum bilirubin düzeylerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p0.05). Çalışma ve kontrol gruplarındaki bebeklerin sarılık başlangıç günleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Çalışma ve Kontrol gruplarındaki olguların retikülosit yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Çalışma grubunun retikülosit yüzdeleri ilk 4 gün ölçümlerine göre 4.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was conducted on a total of 100 cases at Süleymaniye Semiha Şakir Maternity Hospital Pediatric Health and Diseases Clinic between July 2006 and June 2007. Nineteen cases were evaluated as the control group, and enzyme deficiency was detected in six cases. The maximum bilirubin levels in the study group were statistically significantly higher than those in the control group (p0.05). There was no statistically significant difference in the onset days of jaundice between the babies in the study and control groups (p>0.05). There was no statistically significant difference in the reticulocyte percentages of the cases in the study and control groups (p>0.05).