EEG oscillatory dynamics in power nap: The influence of night sleep
Güç uykusunda EEG osilatör dinamikleri: Gece uykusunun etkisi
  1. Tez No: 952315
  2. Yazar: AYBARS GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BAŞAR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, gündüz yapılan kısa güç uykusunun (power nap) elektrofizyolojik etkilerini, iki farklı gece uykusu koşulu altında (yeterli uyku [AS] ve uyku yoksunluğu [SD]) incelemiştir. Uyku koşulunun güç uykusunu nasıl etkilediğini ve güç uykusunun delta, teta, alfa ve beta frekans bantlarındaki dinlenim hâli osilatuar aktiviteleri nasıl değiştirdiğini araştırmak amacıyla tekrar eden EEG kayıtları hızlı Fourier dönüşümü (FFT) yöntemiyle analiz edilmiştir. Tüm frekans bantlarında tutarlı topografik örüntüler — anterior-posterior yönelimi ve lateralizasyon — gözlemlenmiştir. Ancak, koşul ve zaman etkileri özellikle delta ve teta osilasyonlarında belirgin olmuştur. Delta gücü, uyku baskısına duyarlı olduğu; SD koşulunda gözlenen frontal baskınlık, olası telafi edici süreçleri yansıtabileceği düşünülmüştür. Güç uykusunun ardından, gözler açık dinlenim hâlinde delta gücünde görülen azalma, kortikal uyku ihtiyacının azaldığını düşündürmektedir. Teta gücü analizleri, uyku yoksunluğuna bölgeye özgü bir duyarlılık olduğunu ortaya koymuştur. SD katılımcılarında fronto-sentral bölgelerde teta artışı, artan bilişsel çabayı yansıtabilirken; kısa uyku sırasında oksipital teta artışı, hipnagogik fenomenlerle ilişkilendirilmiştir. Bu bulgular, erken uyku evresi dinamikleriyle ve rüya benzeri deneyimlere ilişkin öznel raporlarla örtüşmektedir. Alfa ve beta gücü, koşullara karşı daha az duyarlılık göstermiş olsa da kısa uykunun ardından gözler açık dinlenim hâlinde anlamlı biçimde artmıştır; bu durum, artan kortikal uyarılma ve geri kazanılan uyanıklığı düşündürmektedir. Genel olarak bulgular, yalnızca 20 dakikalık kısa bir uykunun bile, önceki uyku kalitesini yansıtan şekilde beyin aktivitesini düzenlediğini ortaya koymaktadır. Kısa uykular özellikle, uyku baskısı ve bilişsel yenilenme ile ilişkili yavaş osilasyonları etkilemektedir. Bu elektrofizyolojik değişiklikler, stratejik kısa uykuların dinlenim hâlindeki beyin üzerindeki onarıcı ve düzenleyici rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the electrophysiological effects of a daytime power nap under two nighttime sleep conditions: adequate sleep (AS) and sleep debt (SD). Repeated EEG recordings were analyzed using FFT to explore how sleep condition influence power napping, and how power nap influence resting-state oscillatory activity across delta, theta, alpha, and beta bands. Consistent topographical patterns—anteriority–posteriority and lateralization—were found across all frequency bands. However, condition and time effects were primarily observed in delta and theta oscillations. Delta power was sensitive to sleep pressure, with frontal dominance under SD reflecting possible compensatory processes. Post-nap reductions in delta during eyes-open resting states suggested a decrease in cortical sleep need. Theta power analyses revealed a region-specific sensitivity to sleep deprivation. Fronto-central theta increases in SD participants may reflect elevated cognitive effort, while occipital theta enhancements during naps were associated with hypnagogic phenomena. These findings align with early sleep stage dynamics and subjective reports of dream-like experiences. Alpha and beta power showed less condition sensitivity but increased significantly post-nap during eyes-open rest, suggesting heightened cortical arousal and restored alertness. Overall, findings demonstrate that even a brief 20-minute power nap modulates brain activity in ways that reflect prior sleep quality. Power naps particularly influence slower oscillations linked to sleep pressure and cognitive restoration. These electrophysiological changes provide support for the restorative and regulatory role of strategic napping on the resting brain.