Evli bireylerin evlilik doyumlarının akılcı olmayan inançlar, bilişsel esneklik ve affedicilik açısından incelenmesi
Examining married individuals' married satisfaction in terms of irrational beliefs, cognitive flexibility and forgiveness
- Tez No: 952314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SİBEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Evli bireylerin evlilik yaşamları boyunca evlilik doyumlarını etkileyen birçok faktör olmakla birlikte bu tez ile bu faktörlere değinilerek evli bireylerin akılcı olmayan inançları, bilişsel esneklikleri ve affedicilik düzeyleri ile evlilik doyum düzeyleri arasındaki ilişki, bu araştırmanın cevap aradığı bir konudur. Araştırmanın çalışma grubu, Antalya ilindeki evli bireylerdir. Uygun (ulaşılabilir) örnekleme yöntemi ile seçilen 320 evli bireye, gönüllülük esasına dayalı olarak ölçekler uygulanmıştır. Antalya'da 18-55 yaş ve üzeri yaşlarında evli olan 223'ü kadın (%71,5), 89'u erkek (%28,5) toplam 312 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma, değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesini amaçlayan nicel bir çalışmadır. Evli bireylerin demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği, bilişsel esnekliklerini tespit etmek için Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği, affedicilik düzeylerini tespit etmek için Heartland Affetme Ölçeği ve evlilik doyumlarını tespit etmek amacıyla Evlilik Yaşam Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verilerinin test edilmesi amacıyla, betimsel istatistik yöntemleri, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), çoklu ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara dayanarak evli bireylerin evlilik doyumlarını sırasıyla akılcı olmayan inançlar, bilişsel esneklik ve affedicilik değişkenlerinin anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir. Evlilik doyumunun bilişsel esneklik ve affedicilik ile pozitif; akılcı olmayan inançlar ile negatif yönlü anlamlı ilişki içinde olduğu saptanmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda, affedicilik ve bilişsel esneklik arasında olumlu ve v istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Akılcı olmayan inançlar ile affedicilik ve bilişsel esneklik arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, araştırma bulguları alanyazının ışığında tartışılmış ve ilerde gerçekleştirilecek olan araştırmalar için öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect the marital satisfaction of married individuals throughout their married lives, and this thesis addresses these factors and the predictive effect of married individuals' irrational beliefs, cognitive flexibility, and forgiveness levels on the level of marital satisfaction is a topic that the research seeks to answer. The study group of the research is married individuals in Antalya. Scales were applied to 320 married individuals who were randomly selected on a voluntary basis. It consists of a total of 312 participants, 223 of whom are women (71.5%) and 89 of whom are men (28.5%), who are married between the ages of 18-55 and above in Turkey. The research is a quantitative study that aims to examine the relationships between variables. Data were collected using the Personal Information Form, Irrational Beliefs Scale, which was developed by the researcher to determine the demographic characteristics of married individuals, the Cognitive Control and Flexibility Scale to determine their cognitive flexibility, the Heartland Forgiveness Scale to determine their forgiveness levels, and the Marital Life Scale to determine their marital satisfaction. Descriptive statistics methods, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA), multiple and simple linear regression analysis were used to test the study data. Based on the results obtained from the study, it was determined that the marital satisfaction of married individuals was significantly predicted by the variables of irrational beliefs, cognitive flexibility, and forgiveness, respectively. It was determined that marital satisfaction was positively correlated with cognitive flexibility and forgiveness; and marital satisfaction was negatively correlated with irrational beliefs. As a result of the study, it was determined that there was a positive and statistically vii significant relationship between forgiveness and cognitive flexibility. A negatively significant relationship was found between irrational beliefs and forgiveness and cognitive flexibility. Finally, the research findings were discussed in light of the literature and suggestions for future research were expressed.