The monstrous other in contemporary gothic: Ben as a figure of abjection in doris lessing's fiction
Çağdaş gotikte ucube öteki: Dorıs Lessıng'in kurgu eserlerinde bir aşağılanma figürü olarak ben
  1. Tez No: 952316
  2. Yazar: HASSAN HADAOUİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜLGÜN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Doris Lessing'in The Fifth Child ve Ben, in the World adlı eserlerinde Ötekilik tasvirini inceler; Gotik'in birincil kaygısının artık ucube Öteki korkusu olmadığını, bunun yerine toplumun farklılıkları özümseyip kabul etme konusundaki etik başarısızlığının derin tehlikesi olduğunu savunur. Julia Kristeva'nın aşağılanma kavramının teorik çerçevelerini, Bracha Ettinger'in Matrissel Sınır Uzayını ve John Bowlby'nin bağlanma teorisini kullanarak Lessing'in anlatılarının ucubeliği ev içi alana yerleştirerek ve öteki figürü bir tehdit olarak değil, tanınma, ilgi ve duygusal bağlar arayan bir özne olarak çerçeveleyerek Gotik kurguya nasıl yeni bir bakış açısı getirdiğini araştırır. Ben'in iki romandaki karakterleri, normallik ve insanlık hakkındaki geleneksel görüşlere ve ayrıca ötekiliği inşa eden ailelere ve toplumsal rollere meydan okur. Bu çalışma romanları gelişmekte olan bir Gotik türe yerleştiriyor. Lessing'in eserleri, çağdaş Gotik kurguda Ötekiliği sosyal ve psikolojik bir çerçeve aracılığıyla daha da kanıtlıyor ve canavarın yalnızca dışsal bir figür değil, aynı zamanda toplumsal yapılardan kaynaklanan parçalanmış bir içsel durum olduğunu ortaya koyuyor. Korku, Öteki'nin varlığından değil, dünyanın kendisinden, kültürel normlarından ve farklılıkları damgalayan ve kabul etmeyi ve onaylamayı reddeden toplumsal yapılarından kaynaklanıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the portrayal of Otherness in Doris Lessing's The Fifth Child and Ben, in the World; it argues that the Gothic's primary concern is no longer the fear of the monstrous Other, but instead a profound danger of society's failure to absorb and accept differences. Using the theoretical frameworks of Julia Kristeva's concept of abjection, Bracha L. Ettinger's matrixial Borderspace, and John Bowlby's attachment theory to explore how Lessing's narratives introduce a new perspective of the Gothic fiction by locating monstrosity within the domestic sphere and framing the othered figure not as a threat but as a subject who seeks recognition, care and emotional connections. Ben's characters in the two novels challenge traditional views of normalcy and humanity, as well as the families and social roles that construct otherness. This study places the novels in an evolving Gothic genre. Lessing's works further demonstrate Otherness in contemporary Gothic fiction through a social and psychological framework, establishing that the monster is not only an external figure but also a fragmented internal condition resulting from social constructions. The horror is not arising from the presence of the Other, but of the society itself, its cultural norms and social structures that stigmatise and refuse to accept and acknowledge differences.