Sporcularda yaralanma kaygısı ile psikolojik sağlamlık ilişkisi
The relationship between injury anxiety and psychological resilience in athletes
- Tez No: 952394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcularda yaralanma kaygısı ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, lisans durumu değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışma yaşları 12 ile 30 yaş üzerinde değişen, farklı branşlarla ilgilenen sporcu bireyler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında, Türkiye'de çeşitli spor branşıyla uğraşmış ya da uğraşan toplam 318 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma değişkenlerine ilişkin veriler; Kişisel Bilgi Formu, Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Sporcu bireylerin psikolojik sağlamlıklarının spor yaralanma kaygısı alt boyutları tarafından açıklayıcılığı çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Psikolojik sağlamlığın, yaşa ve öğrenim durumuna göre anlamlı bir fark gösterme durumu tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Psikolojik sağlamlığın cinsiyete ve lisans durumuna göre anlamlı bir fark gösterme durumu ise bağımsız örneklem t-Testi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, sporcuların psikolojik sağlamlıklarının cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Sporcuların psikolojik sağlamlıklarının; yaş, öğrenim durumu ve lisans olma durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği ve sporcularda psikolojik sağlamlık ve yaralanma ilişkisi istatistiksel olarak yaralanma kaygısı yükseldikçe sporcuların psikolojik sağlamlığının azalma eğiliminde olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Son olarak yaralanma kaygısı ve psikolojik sağlamlık konularında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between injury anxiety and psychological resilience in athletes and to examine whether this relationship differs according to variables such as gender, age, educational status, and undergraduate status. The study was conducted on athletes interested in different branches, aged between 12 and 30 years and older. The study group of the study consists of a total of 318 university students who have been involved in or are involved in various sports branches in Turkey in the 2024-2025 academic year. Data regarding the research variables were collected through the Personal Information Form, Sports Injury Anxiety Scale, and Brief Psychological Resilience Scale. The prediction of the psychological resilience of athletes by the sports injury anxiety sub-dimensions was examined with multiple regression analysis. The significant difference in psychological resilience according to age and educational status was examined with One-Way Variance Analysis. The significant difference in psychological resilience according to gender and undergraduate status was examined with Unrelated Samples t-Test. The study found that athletes' psychological resilience varied significantly by gender. Athletes' psychological resilience did not differ significantly by age, education, or undergraduate status, and the relationship between psychological resilience and injury was statistically significant, with athletes' psychological resilience tending to decrease as injury anxiety increases. Finally, recommendations were offered regarding injury anxiety and psychological resilience.