Ortaokul öğretmenlerinin program özerklikleri ile öğretme motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An Examination of the Relationship Between Middle School Teachers' Curricular Autonomy and Teaching Motivation
- Tez No: 952395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
DEMİR, Gülden. Ortaokul Öğretmenlerinin Program Özerklikleri ile Öğretme Motivasyonları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Sivas, 2025. Bu araştırmanın amacı; Sivas ilinde görev yapan ortaokul öğretmenlerinin program özerkliği ile öğretme motivasyonu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu iki değişkenin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe ve branş değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemleri çerçevesinde desenlenmiş olup, değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini durum örneklemesi yoluyla seçilen Sivas ili genelinde görev yapan 320 farklı branştan öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması için anket kullanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket formları üç bölümden oluşmaktadır. Anket formunun ilk bölümünde kişisel bilgilerin belirlenmesine yönelik sorular, ikinci ve üçüncü bölümünde ise; program özerkliği ve öğretme motivasyonu olmak üzere iki farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyuttaki veri analizi SPSS 25 paket programı aracılığıyla analiz yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda program özerkliği ve öğretme motivasyonu pozitif korelasyon bulunmuştur. Ancak bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı olsa da, zayıf düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere oranla içsel motivasyonlarının, dışsal motivasyonlarına oranla daha düşük olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmenlerden devlet okulunda görev yapanların; mesleki gelişim özerklikleri, süreç özerklikleri, değerlendirme özerklikleri ve program özerkliklerinin özel okullardaki katılımcılara nazaran daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin program özerkliklerinin desteklenmesi, öğretim süreçlerinde daha esnek, yenilikçi ve öğrenci merkezli uygulamalara olanak tanıması açısından eğitimin niteliğini doğrudan etkileyen bir faktördür. Bu nedenle, bu yöndeki çalışmaların yaygınlaştırılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
DEMİR, Gülden. An Examination of the Relationship Between Middle School Teachers' Curricular Autonomy and Teaching Motivation, Master's Thesis, Sivas, 2025. The aim of this study is to examine the relationship between middle school teachers' curricular autonomy and their teaching motivation based on gender, age, educational background, professional experience, and subject area. The study adopted a quantitative design and employed a descriptive and correlational survey design. The sample consisted of 320 teachers from various branches working in Sivas province, selected through purposive sampling. A survey was used as the data collection instrument. The survey, developed by the researcher, consisted of three sections. The first section included demographic questions, while the second and third sections comprised two different scales measuring curricular autonomy and teaching motivation, respectively. The data obtained in the quantitative phase were analyzed using SPSS 25. The first part of the study presents the research problem, purpose, and significance. The second part provides theoretical explanations concerning curricular autonomy and teaching motivation, along with a review of related national and international literature. The third section details the research methodology, including data collection procedures and measurement tools. The fourth section presents the findings of the quantitative dimension, while the fifth section includes the conclusions, discussion, and recommendations. The findings revealed a significant relationship between curricular autonomy and teaching motivation. According to the results, female teachers demonstrated lower levels of intrinsic motivation compared to their male counterparts, while their levels of extrinsic motivation were relatively higher. Furthermore, teachers working in public schools exhibited higher levels of professional development autonomy, process autonomy, assessment autonomy, and overall curricular autonomy compared to those working in private schools. Since supporting teachers' curricular autonomy is directly related to improving the quality of education, it is recommended that further initiatives be undertaken in this area.