Osmanlı minyatür sanatında şehir tasvirleri ve günümüzdeki uygulamaları
Depiction of cities in Ottoman miniature art and their current applications
- Tez No: 952457
- Danışmanlar: DOÇ. MİNE DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İlk Türk medeniyetlerinden başlayarak günümüze kadar ulaşan köklü bir tarihe sahip olan minyatür sanatı, kendine özgü teknikleriyle öne çıkan bir resim sanatıdır. Bu sanatın içinde yer alan Osmanlı minyatür sanatı bağlamındaki şehir tasvirleri veya betimlemeleri, belge niteliği taşıması açısından genellikle sadece topografik kent tasviri veya kartografya yönüyle ele alınmaktadır. Ancak minyatür, esasen bir resim sanatı olduğundan, bu tasvirlerin yalnızca coğrafya bilimine ait kavramlarla açıklanması yetersiz kalmaktadır. Minyatürdeki şehir tasvirleri, yalnızca mekânın fiziksel yapısını değil, aynı zamanda dönemin sosyal, kültürel ve estetik anlayışını da yansıtmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında topografya, portolan, kartografya ve harita gibi terimler, sanatın doğasıyla ilişkilendirilerek yeniden tanımlanacak ve şehir tasvirli minyatürler sanatsal açıdan incelenecektir. Birçok kitap ve makalede şehir tasvirli minyatürlerin yalnızca Matrakçı Nasuh ve Piri Reis'e atfedildiği görülse de bu tür eserlerin aslında pek çok farklı nakkaş tarafından da üretildiği bilinmektedir. Bu bağlamda, Osmanlı minyatür sanatındaki şehir tasvirlerinin yalnızca belirli isimlerle ilişkilendirilmesi, yani bu tasvirlerin sadece bu nakkaşlarla mı sınırlı kaldığı incelenecek ve günümüzdeki yansımaları da araştırılacaktır. Şehir tasvirlerine atfedilen harita, topografya ve portolan kavramlarının tanımı da yapılarak, Osmanlı minyatür sanatındaki eserler belirli bir çerçevede ve şehir tasvirlerinin ulaşılabilirliği nispetinde hangi açılardan incelenebileceği değerlendirilerek sınıflandırılmaya çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
Miniature art, which has a deep-rooted history starting from the first Turkish civilizations to the present day, is a painting art that stands out with its unique techniques. The city depictions or descriptions of the Ottoman miniature art in this art are generally only addressed in terms of topographic city depiction or cartography in terms of document quality. However, since miniature is essentially an art of painting, it is insufficient to explain these depictions only with concepts of geography science. The city depictions in miniature reflect not only the physical structure of space, but also the social, cultural and aesthetic understanding of the period. Therefore, in this thesis, terms such as topography, portolan, cartography and map will be redefined by associating with the nature of art and city-stated miniatures will be examined from an artistic perspective. Although many books and articles show that miniatures depicting cities are attributed only to Matrakçı Nasuh and Piri Reis, such works are known to have been produced by many different knockouts. In this context, the association of city depictions in Ottoman miniature art with certain names only, i.e. whether these depictions are limited to these embroidery will be examined and their current reflections will be investigated.By making the definition of the concepts of map, topography and portolan attributed to city depictions, the works in Ottoman miniature art will be evaluated and classified by evaluating from which perspectives they can be examined in a specific framework and in relation to the availability of city depictions.