International courts effectiveness in enforcing human rights in Palestine
Uluslararası mahkemeler ve Filistin'deki insan hakları uygulamaları
  1. Tez No: 952466
  2. Yazar: NADA AHMED ASSI DAMRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ŞAFAK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı, uluslararası yargı kurumlarının İşgal Altındaki Filistin Toprakları'nda insan haklarının uygulanmasına nasıl katkıda bulunduğunu araştırmaktır. Üç ana araştırma sorusu gündeme getirmektedir: Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM) ve Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Filistin'de insan haklarını uygulamada ne kadar etkilidir? Hangi yasal ve politik engeller işlevselliklerini sınırlamaktadır? Ve hangi potansiyel stratejiler etkilerini artırabilir? Nitel bir yöntem benimseyen bu çalışmada, UCM'nin danışma görüşlerine, UAD sürecine (örneğin, 2021'de Gazze'de başlatılan soruşturma), Birleşmiş Milletler belgelerine ve çeşitli akademik kaynaklar kullanılmıştır. Kapsamlı bir analiz yoluyla, bu mahkemelerin karşılaştığı birçok yargısal ve usule ilişkin zorluğun yanı sıra jeopolitik zorluk ortaya çıkarılmıştır. UCM'nin 2004'teki Ayrılık Duvarı'nın yasallığı ve UAD'nın iddia edilen suçlar üzerindeki yargı yetkisi hakkındaki Danışma Görüşü gibi çığır açıcı kararlar kritik yasal çerçeveler sunsa da, bunların pratikte uygulanamaması uluslararası politik dinamikler, özellikle BM Güvenlik Konseyi'nin iş birliği eksikliği ve İsrail'in uymayı reddetmesi gibi nedenlerle sınırlı kalmaktadır. UCM'nin devam eden soruşturmaları sembolik olarak önemli olsa da, delil toplama ve yasal prosedür sorunları nedeniyle önemli gecikmelerle karşı karşıya kalmaya devam etmektedir. Ayrıca, bulgular uluslararası mahkemelerin insan haklarını uygulamadaki önemini vurgularken, kurumsal reformlara acil ihtiyaç olduğunu da ortaya koymuştur. Temel öneriler arasında Güvenlik Konseyi'nin veto yetkisinin sınırlandırılması, evrensel yargı yetkisi doktrininin ilerletilmesi ve Filistin yasal altyapısına yatırım yapılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how international judicial institutions contribute to the enforcement of human rights within the Occupied Palestinian Territories. It raises three main research questions: How effective have the International Criminal Court and the International Court of Justice in enforcing human rights in Palestine? What legal and political obstacles limit their functionality? And what potential strategies could enhance their influence? Adopting a qualitative method, this study has consulted the advisory opinions of the ICJ, the ICC process (for example, the investigation launched on Gaza in 2021), United Nations documents and various academic sources. Through comprehensive analysis, the many jurisdictional and procedural challenges as well as geopolitical challenges faced by these courts are revealed. Although landmark rulings like the ICJ's 2004 Advisory Opinion on the legality of the separation wall and the ICC's jurisdiction over alleged crimes offer critical legal frameworks, their practical enforcement remains limited by international political dynamics, particularly the lack of cooperation from the UN Security Council and Israel's refusal to comply. The ICC's ongoing investigations, while symbolically important, continue to face significant delays due to issues of evidence collection and legal procedure. Also, the findings underscore the importance of international courts in enforcing human rights, yet highlight the urgent need for institutional reforms. Key recommendations include limiting the Security Council's veto power, advancing the doctrine of universal jurisdiction, and investing in Palestinian legal infrastructure.